FOTO ȘI VIDEO Ce execuție! Goncalo Ramos a „rupt” plasa cu reușita sa din Portugalia - Elveția din optimile Mondialului

portugalia - Elvetia Goncalo Ramos qatar 2022 CM 2022
Data publicarii: Marti 06 Decembrie 2022, 21:59
Data actualizarii: Marti 06 Decembrie 2022, 21:56

Portughezii au tot căutat deschiderea scorului, până în minutul 17, când Joao Felix i-a pasat decisiv lui Goncalo Ramos printre fundașii adverși.

Atacantul nu a mai stat pe gânduri și a șutat direct spre vinclul porții lui Yann Sommer, care nu a mai avut nicio șansă să blocheze execuția.

Portughezii au deschis scorul, astfel, cu un supergol. În cazul în care lusitanii vor câștiga, fără Cristiano Ronaldo titular, vor da peste Maroc în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar.

Portugalia - Elveția, înainte de meciul direct

Naționala Portugaliei a încheiat grupa pe primul loc, în ciuda înfrângerii din ultima etapă cu Coreea de Sud, scor 1-2. Portughezii speră să depășească faza optimilor, acolo unde s-au oprit în 2010 și 2018, când au trecut de faza grupelor, însă vor avea o misiune dificilă în fața Elveției.

Naționala lui Murat Yakin s-a calificat de pe locul al doilea în grupa din care lider a ieșit Brazilia, cele două fiind la egalitate de puncte, însă cu brazilienii având un golaveraj mult mai bun. Pentru Elveția, aceasta este a treia prezență consecutivă în optimile de finală ale Mondialului.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în 2022, în Nations League, când Portugalia s-a impus cu 4-0 pe teren propriu, iar elvețienii au câștigat cu 1-0 meciul de acasă.