VIDEO EXCLUSIV Imaginea înduioșătoare de la Cupa Mondială pe care jurnalistul Amir Kiarash a comentat-o în direct la Pro Arena

nationala iranului Amir Kiarash qatar 2022 CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 17:35
Data actualizarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 18:12

Iranul a învins Țara Galilor în al doilea meci de la Campionatul Mondial din Qatar, scor 0-2.

Iranul a reușit imposibilul. În minutele 90+8, respectiv 90+11, Cheshmi și Rezaeian au adus trei puncte colosale pentru națională, grație golurilor marcate când nimeni nu mai spera la nimic.

Însă, o imagine cu o femeie iraniană care și-a pictat fața într-un mod simbolic, cu machiaj care simboliza lacrimi, a luat cu asalt internetul, iar jurnalistul de la Adevărul, Amir Kiarash, a comentat poza, într-o intervenție telefonică la Pro Arena, în cadrul emisiunii Ora Exactă în Sport.

„Este o imagine foarte puternică și foarte bine că ați pus această fotografie. Sunt mulți iranieni de părere că naționala noastră ar fi trebui să refuze participarea, să boicotăm acest Mondial.

Eu nu am fost de acord cu o asemenea opinie.

Pentru mine nu există o vitrină mai bună decât Mondialul din Qatar, de unde îți poți exprima frustrarea, nemulțumirea, față de ce se întâmplă în Iran. Dacă noi nu am fi participat la Mondial, nu am fi văzut această imagine din Doha”, a spus Amir Kiarash, jurnalist cu peste 20 de ani de experiență în presa sportivă.

Născut în Iran, Amir Kiarash s-a mutat în România din 1992, a lucrat aproape 10 ani la Pro Sport, iar în prezent lucrează la publicația Adevărul.

Amir Kiarash, invitat permanent la Ora Exactă în Sport de la Pro Arena, a transmis de la trei ediții ale Cupei Mondiale.

Țara Galilor - Iran 0-2

Iran s-a descurcat de excepție în partida cu Țara Galilor. Iranienii au avut un gol anulat în minutul 16, marcat de Gholizadeh, însă centralul partidei a reîntors faza după intervenția VAR, din cauza unui ofsaid.

În minutele de prelungiri, Iran a dat lovitura. Cheshmi a deschis scorul (90+8'), iar Rezaiean (90+11') a majorat diferența și a închis tabela la 2-0 în favoarea iranielor, după un final fantastic.