Reacția lui Robert Page după înfrângerea usturătoare cu Iran. Ce a spus selecționerul Țării Galilor

tara galilor - iran qatar 2022 Robert Page CM 2022
Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 25 Noiembrie 2022, 21:21
Data actualizarii: Vineri 25 Noiembrie 2022, 21:18

Țara Galilor a pierdut cu Iran, scor 0-2, la Campionatul Mondial din Qatar.

Țara Galilor nu a putut face față asediului iranienilor din ultimele momente ale meciului. Cu un Gareth Bale „fantomă”, galezii au primit două goluri pe final, iar calificarea în fazele eliminatorii constă în meciul direct cu Anglia, din următoarea etapă.

Robert Page, selecționerul galezilor, a precizat în urma eșecului faptul că înfrângerea este grea de digerat, dar a evidențiat, totodată, că nu asta este adevărata față a elevilor săi, care au căzut surprinzător pe finalul meciului.

„E greu de încasat (n.r. înfrângerea). Le-am spus înainte de orice joc: 'Mergeți și arătaț lumii ce ne arătați nouă zilnic'. Nu suntem oglindirea acelei echipe (n.r. care a pierdut)”, a spus Robert Page, potrivit Sky Sports.

Țara Galilor - Iran 0-2

Iran s-a descurcat de excepție în partida cu Țara Galilor. Iranienii au avut un gol anulat în minutul 16, marcat de Gholizadeh, însă centralul partidei a reîntors faza după intervenția VAR, din cauza unui ofsaid.

În minutele de prelungiri, Iran a dat lovitura. Cheshmi a deschis scorul (90+8'), iar Rezaiean (90+11') a majorat diferența și a închis tabela la 2-0 în favoarea iranielor, după un final fantastic.

Lotul Țării Galilor la CM 2022

• Selecționer - Robert Page

Portari - Wayne Hennessey (Nottingham Forest), Danny Ward (Leicester City), Adam Davies (Sheffield United)

Fundași - Chris Gunter (Wimbledon), Ben Davies (Tottenham), Connor Roberts (Burnley), Ethan Ampadu (Spezia), Chris Mepham (Bournemouth), Joe Rodon (Rennes), Neco Williams (Nottingham Forest), Tom Lockyer (Luton Town), Ben Cabango (Swansea City)

Mijlocași - Aaron Ramsey (Nice), Joe Allen (Swansea City), Harry Wilson (Fulham), Jonny Williams (Swindon Town), Joe Morrell (Portsmouth), Matthew Smith (Milton Keynes Dons), Dylan Levitt (Dundee United), Rubin Colwill (Cardiff City), Sorba Thomas (Huddersfield Town)

Atacanți - Gareth Bale (Los Angeles FC), Daniel James (Fulham), Kieffer Moore (Bournemouth), Brennan Johnson (Nottingham Forest), Mark Harris (Cardiff City)