Roy Keane nu a avut milă de jucătorii de la United după derby-ul din Manchester

Roy Keane Manchester City Manchester United Premier League Anglia Manchester United - Manchester City 0-3/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 21:08
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 21:14

Manchester City a câştigat duminică, în deplasare, derbyul cu Manchester United, impunându-se cu scorul de 3-0, în etapa a zecea din Premier League.

Manchester City a dominat meciul de pe Old Trafford şi a deschis scorul dintr-un penalty transformat de Erling Haaland, în minutul 26.

Imediat după pauză, Bernardo Silva a centrat perfect pentru lovitura de cap a norvegianului, care l-a învins din nou pe Andre Onana. Phil Foden a închis tabela în minutul 80, din pasa lui Erling Haaland, iar Manchester City s-a impus cu 3-0.

Erling Haaland conduce în clasamentul golgheterilor, cu 11 reuşite, iar echipa lui Pep Guardiola este pe locul trei, cu 24 de puncte, la egalitate de puncte cu Arsenal – ocupanta locului secund şi cu două puncte mai puţin decât liderul Tottenham.

Roy Keane, discurs dur la adresa "diavolilor roșii"

Celebrul internațional britanic a analizat derby-ul din Manchester, având un discurs dur la adresa echipei antrenată de Erik ten Hag.

"City a fost excelentă din nou. Nicio surpriză. Cât despre United, nu aș spune rușinos, dar pe acolo. Jucătorii sunt mici din toate punctele de vedere - tehnic, tactic și, îngrijorător, fizic. United a arătat atât de rău. Precum în finala FA Cup, City nu a fost la cel mai ridicat nivel, dar tot s-au jucat cu ei", a declarat Roy Keane.