Seară de coșmar pentru românii din Turcia! După 0-2 la pauză, Trabzonspor a dat de pământ cu Gaziantep

Trabzonspor - Gaziantep Superliga Turciei Stranieri
Data publicarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 21:17
Data actualizarii: Duminica 28 Aprilie 2024, 21:16

Trabzonspor și Gaziantep s-au întâlnit duminică seară.

Cele două cluburi s-au confruntat în etapa cu numărul 34 din primul eșalon al Turciei, pe stadionul ”Papara Park” din Trabzon. Tonusluoglu a fost ”centralul” duelului.

Cu toți românii titulari - Florin Niță (portar), Alex Maxim, Deian Sorescu și Denis Drăgușin - Gaziantep a înscris de două ori în prima parte ;i a setat scorul reprizei, 2-0 (Sorescu '12 și Drăguș 21).

În actul secund, gazdele au pornit motoarele. Paul Onuachu a micșorat diferența în minutul 50, Enis Bardhi a restabilit egalitatea, iar Onuachu și-a trecut în cont ”tripla” după ce a dus scorul la 3-2 în minutul 66 și a înghețat tabela de marcaj în minutul 68 la 4-2.

În urma înfrângerii, Gaziantep a rămas pe locul 16 cu 34 de puncte, dar poziția este amenințată de Karagumruk (locul 17, primul retrogradabil), care are 33 de puncte și un meci în mână.

De cealaltă parte, Trabnzonspor completează podiumul cu 58 de puncte. Clubul a înregistrat a 18-a victorie în actuala stagiune după ce a învins-o pe Gaziantep.