FOTO ȘI VIDEO Remontada! Bournemouth revine de la 0-3 și câștigă un meci de senzație împotriva lui Luton

Remontada Bournemouth luton town Anglia
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 13 Martie 2024, 23:38
Data actualizarii: Miercuri 13 Martie 2024, 23:51

O seară plină de dramă și goluri a avut loc la Vitality Stadium într-un meci între Bournemouth și Luton, care va fi greu de uitat pentru fanii ambelor echipe.

Goluri spectaculoase și răsturnări de situație

Meciul a început promițător pentru Luton, care a deschis scorul prin Tahith Chong în minututul 9, apoi Chiedozie Ogbene a dublat avantajul echipei sale în minutul 31.

Fix înainte de pauză, Ross Barkley a adăugat un al treilea gol pentru Luton, dând senzația că meciul este deja decis din minutul 45+2.

Remontada de Anglia

Bournemouth nu a renunțat și a revenit spectaculos în joc. Dominic Solanke(50') și Illia Zabarnyi(62') au redus din diferență.

Antoine Semenyo a adus egalarea cu un gol superb, răsucindu-se și șutând bine plasat. Thomas Kaminski a rămas spectator la asemenea execuție.

Eroul golului egalizator, Semenyo, a completat revenirea uluitoare a echipei sale cu un al patrulea gol, care a dus la explozia de bucurie în tribunele stadionului.

Dezamăgire pentru Luton

Pentru Luton, acest meci a fost o adevărată lovitură, pierzând o partidă pe care păreau să o controleze. Deși au condus cu 3-0, fragilitatea echipei lor în defensivă a fost expusă, iar revenirea uluitoare a lui Bournemouth le-a adus o înfrângere dureroasă.

Cu toate că Luton a început în forță, Bournemouth a demonstrat o determinare și un spirit de luptă remarcabile, întorcând un rezultat incredibil și obținând o victorie memorabilă. Acest meci va rămâne cu siguranță în memoria fanilor ambelor echipe pentru mult timp de acum înainte.

Paul Robinson: „Există modalități de a pierde meciuri"

"Există modalități de a pierde meciurile de fotbal și asta va fi o adevărată lovitură în barbă pentru Rob Edwards. Arată doar cât de fragili sunt Luton. Ei se află într-o formă ciudată, care nu aduce rezultate, oricât de bine ar fi jocul ofensiv, rezultatele sunt împotriva lor. Când conduci cu 3-0 la pauză și nu știi cum să tratezi situația, îndoială de sine începe să se strecoare.

Se pare că asta s-a întâmplat în seara asta. Va fi o adevărată "lovitură de ciocan" pentru ei." a declarat Paul Robinson, fostul portar a lui Tottenham și al Angliei pentru BBC Radio 5.