Jurgen Klopp a reacționat după dezastrul cu Manchester United. Ce a spus antrenorul "cormoranilor" despre eșecul rușinos

Liverpool Erik ten Hag Jurgen Klopp Liverpool - United Manchester United Anglia
Data publicarii: Marti 12 Iulie 2022, 20:26
Data actualizarii: Marti 12 Iulie 2022, 20:35

Liverpool a pierdut în fața lui Manchester United într-un amical din Bangkok, scor 0-4.

Jurgen Klopp a schimbat în două rânduri toată echipa pe teren, în minutul 32, moment în care cormoranii erau conduși deja cu 2-0 și în minutul 62, dar fără efect.

Reacția lui Klopp

Tehnicianul de pe Anfield a spus după meci că urăște să piardă, dar, chiar și așa, nu are încotro și trebuie să meargă înainte.

„Meciul a venit cam rapid pentru noi, pentru câțiva dintre băieți. Putem să acceptăm că au fost câteva lucruri bune în acest joc, dar în momentele decisive nu am fost buni să fructificăm. Am aruncat la gunoi ocazii importante.

United nu a făcut ca noi, au marcat. Admit asta, dar nimic mai mult. Cel mai important lucru a fost că, în ciuda faptului că urăsc să pierd, toți au 30 de minute de joc. Așa că acum putem trece peste și să mergem înainte”, au fost cuvintele lui Jurgen Klopp, potrivit site-ului oficial al clubului Liverpool

Manchester United vs Liverpool

Partida de verificare s-a disputat pe Stadionul Rajamangalay, din Bangkok, Thailanda, în fața a aproximativ 50.000 de fani, iar Manchester United, condusă în premieră de noul antrenor Erik ten Hag, a rezolvat meciul din prima repriză.

S-a terminat 4-0 pentru Manchester United, echipă pentru care a debutat și singurul transfer făcut în această vară, fundașul Tyrell Malacia, cumpărat de la Feyenoord, pentru 15 milioane de euro.

De asemenea, la Liverpool și-a făcut apariția, din minutul 62, atacantul Darwin Nunez, cumpărat în această vară, de la Benfica, pentru 75 de milioane de euro.

Din lotul lui Manchester United nu face parte Cristiano Ronaldo, care nu a călătorit în Thailanda pentru cantonamentul echipei. Portughezul a învocat probleme familiale.