VIDEO Chelsea - Liverpool 0-0 (5-6 d.p.). ”Cormoranii” câștigă trofeul la penalty-uri. Meciul a fost pe PRO Arena și VOYO

Liverpool finala fa cup Liverpool - Chelsea Anglia
Data publicarii: Sambata 14 Mai 2022, 21:36
Data actualizarii: Sambata 14 Mai 2022, 22:41

Liverpool - Chelsea s-a terminat cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare! ”Cormoranii” au câștigat FA Cup,  în direct pe PRO ARENA și VOYO.ro.

CHELSEA - LIVERPOOL 5-6

VIDEO cu loviturile de departajare din Chelsea - Liverpool 5-6

Gol Liverpool, 5-6! Tsimikas transformă și Liverpool câștigă FA Cup pentru prima oară după 16 ani!

Ratează Chelsea, 5-5! Alisson apără șutul lui Mount.

Gol Liverpool, 5-5! Jota marchează.

Gol Chelsea, 5-4! Ziyech marchează.

Ratează Liverpool, 4-4! Mendy apără șutul lui Mane.

Gol Chelsea, 4-4! Jorginho marchează.

Gol Liverpool, 3-4! Alexander-Arnold marchează.

Gol Chelsea, 3-3! Barkley marchează.

Gol Liverpool, 2-3! Firmino marchează.

Gol Chelsea, 2-2! James marchează.

Gol Liverpool, 1-2! Thiago marchează.

Ratează Chealsea, 1-1! Azpilicueta ratează.

Gol Liverpool, 1-1! Milner marchează.

Gol Chelsea, 1-0! Marcos Alonso marchează.

Minutul 120+1: Final de meci! Câștigătoarea trofeului se va decide în urma loviturilor de departajare!

Minutul 106: S-a reluat jocul!

Minutul 105: Pauză!

Minutul 91: S-a reluat jocul!

Minutul 90+3: Finalul timpului regulamentar pe Wembley! Urmează prima repriză de prelungiri.

Minutul 84: Bară Liverpool! Ce șansă ratează Robertson! Milner centrează de pe partea dreaptă către fundașul scoțian, iar acesta, din poziție ideală, lovește bara. ”Cormoranii” controlează jocul pe final și forțează marcarea golului decisiv.

Minutul 83: Bară Liverpool! Diaz încearcă un șut la colțul scurt și nimerește stâlpul porții lui Mendy.

Minutul 60: Ocazie mare pentru Liverpool! Jota are spațiu pentru șut, trage pe jos, dar trimite pe lângă poarta lui Mendy.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+4: Final de primă repriză pe Wembley! Cele două echipe sunt la egalitate, scor 0-0.

Minutul 45: Ocazie mare pentru Liverpool! Jota reia peste poartă o minge centrată de pe partea stângă.

Minutul 32: Veste proastă pentru Liverpool! Salah nu a mai putut continua partida. Egipteanul s-a prăbușit pe gazon, acuzând dureri la piciorul drept, și a fost înlocuit cu Diogo Jota.

Minutul 27: Ocazie mare pentru Chelsea! Pulisic trimite perfect printre fundașii lui Liverpool, Marcos Alonso reia din alunecare, dar Alisson iese și blochează perfect. Scorul rămâne 0-0.

Minutul 22: Replica lui Chelsea! Pulisic este lăsat liber în careu, reia din prima o centrare expediată de Mason Mount, dar trimite slab, pe lângă poarta lui Alisson.

Minutul 8: Încă o șansă bună pentru echipa lui Jurgen Klopp! Mendy blochează un șut al lui Diaz, mingea ajunge la Keyta, dar șutul acestuia este deviat în corner.

Minutul 4: Ocazie pentru Liverpool! Luiz Diaz trimite o minge în centrul careului, acolo unde se afla Thiago, dar mijlocașul nu reușește să reia și acțiunea se stinge.

Minutul 1: Fluier de start pe Wembley! Atmosferă ”de vis” pe cel mai mare stadion al țării. Înainte de meci, cei peste 85.000 de fani au asistat la evenimentul special pregătit de organizatori.

UPDATE 17:50: Echipele de start pentru finala FA Cup!

UPDATE 17:30: Liverpool e favorită în sondajul www.sport.ro! ”Cormoranii” au 8,628 de voturi, dintr-un total de 11,927, adică un procentaj de 72,34%, în timp ce doar 27,66% dintre cititori cred că Chelsea va câștiga trofeul.

UPDATE 17:00: În urmă cu zece ani, Chelsea și Liverpool se întâlneau pentru prima oară într-o finală de FA Cup. Londonezii câștigau atunci cu 2-1, tot pe Wembley, în fața a 89,041 de spectatori.

UPDATE 16:30: Londonezii așteaptă cu nerăbdare starul partidei de pe Wembley! Mai mulți fani ai lui Liverpool și-au făcut deja apariția în capitala Angliei, iar zona rezervată fanilor echipei lui Jurgen Klopp este deja aproape plină.

Echipele probabile:

• Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Silva, Rudiger - James, Loftus-Cheek, Jorginho, Alonso - Mount, Pulisic - Lukaku
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson - Keita, Henderson, Thiago - Salah, Mane, Diaz

Potrivit britanicilor de la Football London, sunt șanse mari ca Fabinho să lipsească din lotul ”cormoranilor” pentru meciul care ar putea aduce al doilea trofeu al sezonului pentru echipa lui Jurgen Klopp.

De asemenea, și prezența lui Andy Robertson a fost pusă sub semnul întrebării. Scoțianul nu a fost în lot pentru meciul cu Aston Villa din campionat, dar Klopp i-a liniștit pe fani.

”Robbo nu a fost astăzi în echipă pentru că am vrut să-i dau o pauză și să iau un alt atacant în lot în cazul în care avem nevoie, asta e tot”, a spus germanul.

FA Cup este a doua provocare a sezonului pentru cei de la Liverpool. ”Cormoranii” sunt și în cursa pentru titlu în Premier League, dar și în finala Champions League, acolo unde vor întâlni Real Madrid.