Cum a ajuns Lisandro Martinez, stoperul Argentinei de la Mondial, să semneze cu Manchester United. Dezvăluirea lui Erik ten Hag

Argentina Campioana Mondiala Erik ten Hag lisandro martinez Manchester United qatar 2022 Anglia
Vali Andronescu
Data publicarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 15:26
Data actualizarii: Miercuri 21 Decembrie 2022, 15:24

Fundașul sud-american este legitimat la Manchester United de la sfârșitul lui iulie 2022 și mai are contract cu formația de pe Old Trafford până în iunie 2027.

Lisandro Martinez a bifat cinci apariții la Campionatul Mondial din Qatar, ediția 2022, dar nu a jucat în finala împotriva Franței, câștigată de argentinieni la loviturile de departajare, în urma unui meci nebun (3-3, 4-2 d.l.d.).

Antrenorul „Diavolilor roșii”, Erik ten Hag, a vorbit despre Lisandro Martinez după Mondial și a evidențiat cum a ajuns fundașul naționalei dirijate de Lionel Scaloni să semneze cu Manchester United.

În acest sens, tehnicianul a precizat că Martinez a avut șansa de a semna cu rivala lui United din Premier League, Arsenal, dar, în cazul în care Ten Hag și-l dorește la echipă, atunci se va regândi la posibilitatea de a ajunge la „tunari”.

„Lisandro Martinez m-a sunat și mi-a spus: 'Voi părăsi Ajax. Pot semna cu Arsenal, însă dacă tu mă vrei, mă voi duce la Manchester United'”, a spus Ten Hag care a lăsat de înțeles că l-a dorit pe fundașul argentinian la echipă, conform jurnalistului sportiv, Fabrizio Romano.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!