fc barcelona addison rae Santiago Bernabeu Virale
Data publicarii: Miercuri 23 Martie 2022, 08:52
Data actualizarii: Miercuri 23 Martie 2022, 09:45

FC Barcelona s-a impus cu 4-0 în fața celor de la Real Madrid, într-un meci disputat pe Santiago Bernabeu.

Pe stadion a fost prezentă și Addison Rae, vedeta care a fost prezentată pe contul oficial al catalanilor drept "talismanul" al echipei.

Addison Rae este a patra cea mai urmărită persoană de pe TikTok, cu peste 87,2 milioane de fani pe celebra rețea de socializare. Podiumul este completat de Charlie D'Amelio (137,7 milioane de fani), Khabane Lame (135,5 milioane de fani) și de Bella Poarch (88,3 milioane de fani).

Înaintea meciului cu Real Madrid, tânăra de 21 de ani s-a filmat cu tricoul catalanilor, iar clipul a fost preluat pe conturile oficiale ale celor de la FC Barcelona, spre încântarea fanilor.

Victorie clară pentru echipa antrenată de Xavi

Xavi Hernandez este al treilea antrenor din istoria Barcelonei care câștigă primul său El Clasico cu o diferență mai mare de patru goluri în toată istoria La Liga. Ibericul se află în spatele lui Ferdinand Daucik, care a câștigat în 1951 cu 7-2 și Helenio Herrera în 1959 cu 4-0.

Catalanii au pus capăt seriei de cinci El Clasico consecutive fără victorie, chiar la primul meci, sub comanda lui Xavi, din campionat. Scorul a fost deschis de Aubameyang, în minutul 29, iar Araujo a dublat avantajul Barcei în minutul 38, stabilind rezultatul la pauză.

Ferran Torres a reușit să marcheze în minutul 47, după ce tot el ratase o ocazie mare în minutul 46, iar în minutul 51, Aubameyang a mai marcat o dată, închizând astfel tabela de marcaj.