VIDEO „Tocmai a spus expresia lui Hitler” Moment incredibil la US Open: partida Zverev - Sinner a fost oprită

Alexander Zverev Jannik Sinner US Open 2023 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 05 Septembrie 2023, 09:55
Data actualizarii: Marti 05 Septembrie 2023, 10:39

Germanul Alexander Zverev a semnalat arbitrului de scaun cuvintele interzise auzite înainte de a repune mingea în joc.

Jannik Sinner (6 ATP) a fost învins de Alexander Zverev (12 ATP), scor 6-4, 3-6, 6-2, 4-6, 6-3, într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri jucate în actuala ediție a Openului American.

La scorul de 2-2 în setul patru, partida a fost întreruptă pentru câteva minute, după ce un spectator a fost auzit strigând „Deutschland uber alles.”

Un spectator a fost auzit strigând o zicală nazistă, în timpul meciului jucat de germanul Zverev

Germanul Alexander Zverev a oprit jocul și i-a transmis arbitrului de scaun: „Tocmai a spus cea mai cunoscută expresie a lui Hitler. A spus cea mai faimoasă expresie a lui Hitler care există pe lumea asta. E inacceptabil. E de necrezut,” i-a spus Zverev oficialului partidei, James Keothavong, care a căutat să afle cine a iterat cuvintele interzise.

„Cine-a fost deșteptul care a spus asta? Ridică-ți mâna,” a spus arbitrul de scaun către spectatorii așezați în spatele său, la tribună, încercând să repereze fanul-problemă.

Spectatorul-problemă a fost evacuat din Arena Arthur Ashe

După ce spectatorul care a cauzat acest moment a fost evacuat din arenă, arbitrul de scaun i-a rugat pe fani să se comporte civilizat.

„Încă o dată, vă rog să-i respectați pe jucători. Ei joacă pentru voi aici,” le-a comunicat James Keothavong fanilor prezenți în Arena Arthur Ashe.

În cele din urmă, partida Alexander Zverev - Jannik Sinner a fost una dintre cele mai lungi jucate în acest an, la US Open, numărând 4 ore și 41 de minute de joc.