VIDEO „M-am panicat în setul 2, dar s-a văzut că pot să revin” Simona Halep așteaptă un meci dur în sferturi: „Jabeur poate juca în toate stilurile”

Simona Halep Ons Jabeur WTA Madrid Mutua Madrid Open Simona Halep Ons Jabeur live simona halep revenire Simona Halep WTA 1000 Madrid Simona Halep WTA Madrid 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 03 Mai 2022, 09:55
Data actualizarii: Marti 03 Mai 2022, 09:57

Simona Halep crede că următoarea sa adversară, Ons Jabeur, este suficient de talentată pentru a juca tenis în toate stilurile posibile.

Victoria, scor 6-4, 6-4, obținută de Simona Halep în optimile turneului WTA 1000 de la Madrid, în defavoarea americancei Cori Gauff a fost semnată mai puțin categoric decât precedentele succese, cu Shuai Zhang și Paula Badosa.

Căderea de formă din setul secund, în care Simona Halep a ajuns să fie condusă cu 4-1 de către puștoaica din America, în vârstă de 18 ani, a fost explicată de sportiva in România.

Simona Halep, 6-4, 6-4 cu Cori Gauff, de la 6-4, 1-4: „A fost foarte important să văd că pot să revin.”

„Am fost încrezătoare, pentru că am mai jucat cu ea și știam la ce să mă aștept. A fost însă un meci diferit, pentru că am jucat prima oară contra ei pe zgură.

În setul doi, a început să fie foarte agresivă, a venit la fileu de câteva ori și m-am panicat puțin. După aceea, m-am calmat și mi-am găsit o poziție mai bună în teren. Sunt foarte mulțumită de modul în care am terminat meciul și a fost foarte important să văd că pot să revin,” a spus Simona Halep, într-un interviu oferit după încheierea meciului.

Simona Halep, despre următoarea oponentă, Ons Jabeur: „Nu știi niciodată la ce să te aștepți din partea ei.”

Prefațând sfertul de finală cu Ons Jabeur, Simona Halep a vorbit despre varietatea stilurilor de joc pe care tunisianca le poate accesa, grație talentului său tehnic.

„Nu știi niciodată la ce să te aștepți din partea ei. E foarte talentată. Poate juca în toate stilurile: scurte, slice-uri, lovituri puternice, servă rapidă. Va fi o bătălie dură și abia aștept să joc împotriva ei, pentru că e o persoană grozavă,” a adăugat Simona Halep.