VIDEO „Dacă n-ai dreptate, să te dea afară!” Tsitsipas, conflict cu arbitrul și la un pas de bătaie cu Alcaraz: ce s-a întâmplat la minge de set

Stefanos Tsitsipas ATP 500 Barcelona Carlos Alcaraz Tenis ATP tenis conflict arbitru Tenis
Data publicarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 10:30
Data actualizarii: Sambata 23 Aprilie 2022, 10:34

Stefanos Tsitsipas a fost la un pas să îl scoată din sărite pe Carlos Alcaraz, fiind aproape să îl lovească puternic, la minge de set.

Cunoscut ca unul dintre tenismenii care au provocat introducerea regulii care indică un număr de 3 minute ca limită maximă pentru pauzele de toaletă în tenis, Stefanos Tsitsipas (23 de ani, 5 ATP) s-a declarat victimă a acestei încălcări de regulament, în sfertul de finală pierdut la Barcelona în fața lui Carlos Alcaraz (18 ani, 11 ATP)

„Cât i-a luat? Mai puțin de 3 minute? Verificăm după meci, iar dacă nu ai dreptate, ar trebui să fii dat afară!”, l-a amenințat Stefanos Tsitsipas pe oficialul partidei, potrivit Marca, reacționând într-o manieră care i-a amuzat pe fanii tenisului.

Tsitsipas, către arbitru: „Verificăm după meci, dar dacă nu ai dreptate, ar trebui să fii dat afară!”

Pauza luată de Carlos Alcaraz a survenit la scorul de 3-0 pentru iberic în setul decisiv, lucru considerat de unii ca răzbunare a spaniolului în urma gestului comis de Tsitsipas, la mingea de set fructificată în manșa întâi de Alcaraz.

Ajuns în zona fileului, în urma unui atac construit eficient, Alcaraz a fost „vânat” de Tsitsipas, care a lovit un passing shot puternic, înspre zona corpului spaniolului, neavând timp suficient pentru a găsi o soluție mai calculată.

Carlos Alcaraz i-a aruncat o privire dură tenismenului grec, într-un moment în care anumiți spectatori prezenți în tribunele arenei principale din Barcelona au înghețat, așteptându-se la o escaladare a conflictului între cei doi.

Partida s-a încheiat cu victoria lui Alcaraz, 6-4, 5-7, 6-2, după 2 ore și 14 minute de joc.