WTA Indian Wells | Emma Răducanu a legat trei victorii consecutive în WTA pentru a doua oară, după US Open 2021

emma raducanu Tenis WTA WTA Indian Wells Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 14 Martie 2023, 09:55
Data actualizarii: Marti 14 Martie 2023, 09:58

Emma Răducanu o va înfrunta pe Iga Swiatek în optimile de finală ale competiției WTA 1000 de la Indian Wells.

Emma Răducanu (20 de ani, 77 WTA) a acces în optimile de finală ale întrecerii WTA 1000 de la Indian Wells. Sportiva din Marea Britanie a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, scor 6-1, 2-6, 6-4, în două ore și douăzeci de minute de joc.

Cele trei victorii legate în California de campioana US Open 2021 reprezintă doar al doilea șir de trei succese consecutive reușit în circuitul WTA, după triumful de la Flushing Meadows, din urmă cu un an și jumătate.

Seoul 2022 și Indian Wells 2023, singurele turnee în care Emma Răducanu a legat trei succese consecutive, după câștigarea US Open 2021

• La US Open 2021, Emma Răducanu a reușit zece succese la rând fără set pierdut, pornind întrecerea din faza calificărilor.

Precedenta ocazie când Emma Răducanu a reușit să treacă de trei tururi la rând a avut loc în toamna anului 2022, când britanica s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Seoul.

„E incredibil să joc aici. Iubesc susținerea voastră și ador să joc într-o atmosferă călduroasă, în fața unui public atât de pasional,” a spus Emma Răducanu, după victoria muncită care i-a asigurat oportunitatea unui meci cu prima jucătoare a Planetei, Iga Swiatek.

Poloneza a învins-o pe canadianca Bianca Andreescu, scor 6-3, 7-6 (1).

Campioana Wimbledon U14, Alexia Tatu a câștigat turneul „dintr-o joacă”: Simona Halep și Iga Swiatek sunt idolii tinerei