VIDEO Sorana Cîrstea, zdrobită în sferturile turneului de la Abu Dhabi

Sorana Cirstea Abu Dhabi daria kasatkina WTA 500 Tenis
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 18:26
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 18:27

Sorana Cîrstea a fost învinsă de Daria Kasatkina, scor 2-6, 0-6.

Sorana Cîrstea (26 WTA) a pierdut în fața Dariei Kasatkina (14 WTA) în sferturile turneului WTA 500 de la Abu Dhabi, într-un meci în care românca a fost clar dominată de rusoaică.

Sorana Cîrstea, zdrobită în sferturile turneului de la Abu Dhabi

Sorana Cîrstea a pierdut primul set din sferturile de finală cu 2-6, iar în cel de-al doilea nu a mai putut să producă o revenire și a părăsit competiția după ce a fost înfrântă cu 0-6.

În cazul în care ar fi învins-o pe rusoaică, Sorana Cîrstea și-ar fi asigurat nu mai puțin de 51 de mii de dolari de pe urma avansării în semifinalele de la Abu Dhabi.

De asemenea, Sorana Cîrstea ar fi putut să le devanseze pe Garcia și Svitolina în clasamentul mondial dacă ar fi reușit să-și treacă în cont victoria împotriva rusoaicei Kasatkina.

În precedenta partidă, sportiva a câștigat caterog confruntarea cu Maria Sakkari, pe care a învins-o fără drept de apel cu 2-0 la seturi: 6-2, 6-1.

Sorana Cîrstea rămâne astfel doar cu remunerația luată pe victoria cu Sakkari: Aproape 25 de mii de dolari a încasat românca pentru calificarea în sferturi.