VIDEO Wow, wow, wow, Sorana! Cîrstea „a pulverizat” numărul 9 WTA. Rezultat magic reușit la Abu Dhabi

Sorana Cirstea Maria Sakkari Tenis WTA Romania WTA Abu Dhabi Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 18:15
Data actualizarii: Miercuri 07 Februarie 2024, 18:30

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi.

Sorana Cîrstea leagă victoriile în capitala Emiratelor Arabe Unite.

După ce a învins-o pe Caroline Garcia de la 0-1 la seturi, sportiva din țara noastră a eliminat, în optimile de finală ale întrecerii WTA 500 de la Abu Dhabi, pe a noua jucătoare a lumii, grecoaica Maria Sakkari.

Sorana Cîrstea, la o victorie distanță de locul 20 WTA

• Dacă va ajunge în semifinale, Cîrstea le va întrece pe Garcia și Svitolina în clasamentul mondial.
  • Locul 20 WTA ar reprezenta cea mai bună clasare din cariera Soranei Cîrstea.

Cîrstea - Kasatkina, pentru un loc în semifinalele competiției WTA 500 de la Abu Dhabi

Cîrstea a obținut calificarea în minimum de seturi, scor 6-2, 6-1, după numai 77 de minute de joc. 5 break-uri a reușit Sorana Cîrstea împotriva favoritei numărul trei la câștigarea trofeului pus în joc la Abu Dhabi.

„Sunt foarte mulțumită de cum am început meciul, dar și de victoria obținută în această seară. Am putut să joc agresiv. E o victorie grozavă pentru mine,” a spus Sorana Cîrstea, la capătul meciului.

Cîrstea, ucigătoare la retur împotriva numărului nouă mondial

Pentru calificarea în sferturi, jucătoarea din Târgoviște va primi un premiu financiar în valoare de $24,910.

În faza ultimelor opt jucătoare rămase în competiție, Sorana Cîrstea va primi replica rusoaicei Daria Kasatkina, clasate pe locul 14 în lume.

Simona Halep a ajuns la TAS! Cel mai greu meci din cariera constănțencei a început: „Îmi cer scuze!”