Sorana Cîrstea îi oferă Sabalenkăi șansa revanșei: se vor întâlni în turul secund, la Madrid

Sorana Cirstea Aryna Sabalenka Lauren Davis Tenis WTA Romania WTA 1000 Madrid Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2023, 15:02
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2023, 17:17

Sorana Cîrstea a trecut de runda inaugurală a turneului de calibru WTA 1000, din capitala Spaniei.

6-3, 3-6, 6-1 a fost scorul prin care Sorana Cîrstea (44 WTA) a învins-o pe americanca Lauren Davis (56 WTA), în primul tur al competiției WTA 1000 de la Madrid.

Sfertfinalistă la Indian Wells și semifinalistă în turneul WTA 1000 de la Miami, Sorana Cîrstea a debutat cu dreptul în sezonul de zgură, în care visează să își egaleze cea mai bună performanță a carierei - sfert de finală, atins la Roland Garros, în 2009.

Pe urmele Anei Bogdan: Sorana Cîrstea, debut victorios la Madrid

121 de minute a fost durata partidei în care Sorana Cîrstea a acumulat cinci game-uri pe serviciul adversarei, suficient pentru a tranșa partida fără mari emoții, în ciuda setului decisiv jucat.

În sferturile de finală ale întrecerii din Florida, Cîrstea a învins-o pe Aryna Sabalenka (24 de ani, 2 WTA), scor 6-4, 6-4, duel în care jucătoarea din țara noastră a servit 7 ași.

Meciul Cîrstea - Sabalenka, din turul doi al competiției madrilene, se joacă joi, 27 aprilie, pe terenul central.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami