Novak Djokovic Roger Federer Tenis SOC la Shanghai! Djokovic si Federer au produs surprizele zilei si au fost eliminati dupa doua meciuri similare
Data publicarii: Vineri 11 Octombrie 2019, 17:29
Data actualizarii: Vineri 11 Octombrie 2019, 17:37

Surprize imense la Shanghai: Djokovic si Federer au pierdut in sferturi, cedand in fata lui Stefanos Tsitsipas, respectiv Alexander Zverev.

Noua generatie a facut un pas consistent inspre afirmare astazi, in cadrul turneului Masters 1000 de la Shanghai, unde Zverev si Tsitsipas i-au eliminat pe Federer si Djokovic.

Numar 6 ATP, Alex Zverev a trecut de Roger Federer, al treilea in acelasi clasament, dupa 2 ore si 7 minute de joc. Partida s-a incheiat cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3 pentru german, care isi va disputa sansa pentru un loc in finala impotriva invingatorului dintre Matteo Berrettini si Dominic Thiem.

Roger Federer vs. Alexander Zverev, scor egal 5-5 la intalnirile directe

Liderul mondial, Novak Djokovic a pierdut in numarului 7 ATP, Stefanos Tsitsipas, dupa 2 ore si 4 minute de joc. Meciul s-a incheiat cu scor favorabil grecului in ciuda faptului ca sarbul a castigat primul set cu 6-3. Tsitsipas a reusit sa-l intoarca pe Djokovic, invingandu-l cu 7-5, 6-3 in seturile 2 si 3.

Pentru un loc in finala, Tsitsipas se va duela cu finalistul de la US Open, Daniil Medvedev.

Stefanos Tsitsipas vs. Novak Djokovic, 2-1 la meciuri directe

Tsitsipas si Djokovic au jucat prima oara in 2018, la Toronto, cand grecul s-a impus cu 6-3, 6-7, 6-3. Sarbul si-a luat revansa la Madrid in acest an, castigand cu 6-3, 6-4, dupa care a urmat meciul de azi, adjudecat din nou de grec si tot in acelasi scenariu cu set decisiv.

In celalalt sfert de finala deja disputat pana la aceasta ora, Daniil Medvedev a trecut cu 6-3, 7-6 de italianul Fabio Fognini. Berrettini vs. Thiem este ultimul sfert de finala ramas de jucat in aceasta zi.

Semifinala Daniil Medvedev vs. Stefanos Tsitsipas, duelul dintre numerele 4 si 7 ATP va avea loc sambata, 12 octombrie de la ora 11:30, ora Romaniei.