Simona Halep - Shuai Zhang 7-6 6-1 | VICTORIEEE! Simona Halep e in semifinale la Wimbledon, dupa o revenire spectaculoasa in primul set!

Simona Halep Shuai Zhang Simona Halep - Shuai Zhang Wimbledon Wimbledon 2019 Tenis
Data publicarii: Marti 09 Iulie 2019, 15:05
Data actualizarii: Marti 09 Iulie 2019, 16:55

Simona Halep - Shuai Zhang, meci din sferturile Wimbledon, e live text aici!

Simona Halep - Shuai Zhang 7-6 6-1

GAME! SET! MECI! Simona Halep se califica in semifinale la Wimbledon dupa o partida de 1 ora si 29 de minute! In penultimul act, romanca va da peste invingatoarea din partida Svitolina si Muchova! Halep a castigat in doua seturi ultimele 3 meciuri disputate la Wimbledon.

• Simona Halep - Shuai Zhang, LIVE 15:00 | Halep isi poate egala cea mai buna performanta din cariera la Wimbledon! E a doua favorita la castigarea turneului

Setul 2

5-1 BREAK HALEP! Simona va servi pentru meci si calificare in semifinale!
4-1
Game la 0 Halep! Simona e la doua game-uri de semifinale!
3-1 BREAK HALEP!
Simona concretizeaza prima sansa de break avuta!
2-1
Game la 0 pe serviciu pentru Simona Halep!
1-1
Halep a avut 30-15, insa Zhang a revenit si si-a facut serviciul!
1-0
Halep a castigat primul game al setului secund! Inceput solid pentru Simona!

Setul 1

7-6 SEEEET HALEP!!! Simona inchide tie-break-ul la 4!!! Revenire importanta pentru Halep, dupa ce a fost condusa cu 4-1 in startul meciului!

6-6 Game Halep!!! Tie-break pentru a se decide castigatoarea setului.
5-6
Se merge cap la cap intre cele doua jucatoare. Simona va servi pentru intrarea in tie-break.
5-5 Game Halep pe propriul serviciu!
4-5
Primul game al lui Zhang dupa 3 castigate consecutiv de Simona.
4-4
Game Simona pe propriul serviciu!

3-4 Halep reuseste primul ei break in acest meci si se apropie la un game de Zhang! Game extrem de important, Simona echilibreaza setul.
2-4
Game lung, castigat de Halep dupa mai multe mingi de 5-1 pentru Zhang.

1-4 Zhang reface diferenta de 3 game-uri!
1-3
Primul game castigat de Halep in acest meci! Simona da semne ca ar putea reveni in set!
0-3
Start lansat al chinezoaicei! Game castigat la zero!
0-2
Zhang reuseste si break-ul si se distanteaza in startul partidei!
0-1
Zhang isi face serviciul si castiga primul game al meciului!

Simona Halep isi poate egala cea mai buna performanta de la Wimbledon daca va castiga meciul cu Shuai Zhang din China. In 2014, Halep ajungea pana in semifinalele Wimbledon unde era eliminata de Eugenie Bouchard. In 2016 si 2017, Simona Halep era eliminata in sferturi, iar in 2018 a pierdut in turul al treilea.

Simona Halep
pleaca acum din postura de favorita in duelul cu chinezoaica Shuai Zhang, numarul 50 WTA. Casele de pariuri o vad pe romanca cu prima sansa in aceasta confruntare. De altfel, Simona Halep este a doua favorita la castigarea turneului. Prima sansa o are Serena Williams.

Simona Halep a eliminat-o pe Cori Gauff, revelatia anului

Simona Halep vine dupa un meci relativ usor contra lui Cori Gauff, noua revelatie a tenisului feminin. Pustoaica in varsta de doar 15 ani a pierdut clar in fata Simonei Halep, in doua seturi, scor 3-6, 3-6.

"In acest an m-am dezvoltat mai mult, am imbunatatit anumite lucruri. Am incredere in fortele mele si simt iarba mai bine. Cu fiecare an, ma simt mai bine. Incerc sa fiu din ce in ce mai buna pe iarba, chiar daca suprafata iti ofera surprize", a declarat Simona Halep dupa victoria cu Gauff.

De partea cealalta, sportiva din China, locul 50 in clasamentul WTA, s-a calificat in sferturi dupa un meci cu trei seturi cu Dayana Yastremska, scor 6-4, 1-6, 6-2.

Simona Halep, condusa la meciuri directe

Simona Halep are un usor dezavantaj din punct de vedere moral in fata lui Shuai Zhang. Cele doua sportive s-au intalnit de trei ori pana acum, iar sportiva din China conduce cu 2-1.

Ultima victorie a lui Zhang in fata Simonei Halep a fost obtinuta in 2016, in primul tur la Australian Open. Zhang a castigat cu 6-4, 6-3 si a fost prima ei victorie la un turneu de Grand Slam.

Simona Halep: Ma simt mai bine decat la Roland Garros

Inaintea meciului, Simona Halep a anuntat ca se simte in forma potrivita pentru a obtine un rezultat important la Wimbledon.

"E diferenta foarte mare intre felul in care ma simt acum si felul in care m-am simtit la Roland Garros, emotional vorbind. Sfertul de aici nu se compara cu cel de la Roland Garros. Sunt fresh acum, sunt dornica sa intru pe teren si sa dau tot ce am mai bun, sa castig fiecare meci. La Roland Garros eram obosita mental. Aici as putea sa fac mai bine decat am facut la Paris. Sunt mult mai increzatoare.

Ma simt mult mai bine din punct de vedere mental. Am fost putin obosita la inceputul anului. Acum ma simt mult mai bine. Am foame mare de victorii. Vreau sa castig fiecare meci. Imi doresc mult acest lucru. Mi-am imbunatatit mult jocul. Cel mai important aspect este ca intru mult mai increzatoare pe teren. Ma bucur de timpul petrecut aici.

Incerc sa-mi imbunatatesc jocul acolo unde deja sunt puternica. Anul acesta mi-am imbunatatit jocul destul de mult. Sunt mult mai increzatoare. Am schimbat multe lucruri. Simt ca de la an la an devin mai buna. Nu ma mai panichez. Vreau sa devin mai buna atat cat se poate. Niciodata nu stii la ce sa te astepti pe aceasta suprafata", a spus Halep, potrivit Fanatik.

Daca se califica in semifinala, Simona Halep se va duela cu invingatoarea partidei Muchova - Svitolina.