Australian Open 2024 Aryna Sabalenka Jannik Sinner Novak Djokovic Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 11:40
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 11:43

Iga Swiatek și Stefanos Tsitsipas sunt marii absenți din faza sferturilor de finală ale turneului de mare șlem de la Melbourne.

Ediția 2024 a Openului Australian și-a stabilit primii sfertfinaliști.

Novak Djokovic, Taylor Fritz, Jannik Sinner, Cori Gauff, Marta Kostyuk, Aryna Sabalenka și Barbora Krejcikova sunt primii șapte sportivi care și-au asigurat acest statut la Melbourne.

Șanse mari pentru o semifinală Djokovic - Sinner în Openul Australian 2024

Primele sferturi de finală fixate la Melbourne:

• Novak Djokovic - Taylor Fritz
  • Jannik Sinner - Andrey Rublev / Alex De Minaur
  • Cori Gauff - Marta Kostyuk
  • Aryna Sabalenka - Barbora Krejcikova

Pe tabloul masculin, campionul en-titre, Novak Djokovic a trecut de Adrian Mannarino, scor 6-0, 6-0, 6-3 pentru a-și fixa o întâlnire cu americanul Taylor Fritz, care l-a scos din competiție pe finalistul de anul trecut, Stefanos Tstisipas, 7-6 (3), 5-7, 6-3, 6-3.

Elevul lui Darren Cahill l-a depășit în minimum de seturi pe redutabilul Karen Khachanov, scor 6-4, 7-5, 6-3 și îl așteaptă în  faza ultimilor opt pe învingătorul meciului dintre Andrey Rublev și Alex De Minaur

Finala US Open 2023, Gauff - Sabalenka se poate repeta în semifinalele Australian Open 2024

În turneul feminin, campioana US Open, Cori Gauff a învins-o cu lejeritate pe Magdalena Frech (69 WTA), scor 6-1, 6-2, cum a făcut și Marta Kostyuk împotriva revelației Maria Timofeeva (170 WTA), 6-2, 6-1.

Dincolo de sfertul Gauff - Kostyuk, se cunoaște partida Sabalenka - Krejcikova. Bielorusa a eliminat-o pe Amanda Anisimova, scor 6-3, 6-2, iar Barbora Krejcikova i-a oprit drumul tinerei Mirra Andreeva (16 ani), 4-6, 6-3, 6-2.

Campionii en-titre, Novak Djokovic și Aryna Sabalenka sunt principalii favoriți la câștigarea trofeului în 2024.