Șah la rege! Nick Kyrgios l-a învins pe campionul en-titre, Daniil Medvedev și s-a calificat în sferturile US Open 2022

Nick Kyrgios US Open 2022 Daniil Medvedev US Open 2022 Nicholas Kyrgios Turneul de la US Open Tenis
Data publicarii: Luni 05 Septembrie 2022, 08:50
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2022, 09:04

Nick Kyrgios a atins pentru prima oară faza sferturilor de finală ale Openului American, după o victorie în defavoarea numărului 1 ATP, Daniil Medvedev.

Nick Kyrgios (27 de ani, 25 ATP) a reușit marea surpriză a optimilor de finală ale Openului American și l-a eliminat pe Daniil Medvedev (26 de ani, 1 ATP), câștigătorul US Open din 2021.

Tenismenul din Australia s-a impus în patru seturi, scor 7-6 (11), 3-6, 6-3, 6-2, la capătul a două ore și cincizeci și trei de minute trecute de la prima minge servită. Primul set a fost interzis pentru cardiaci, Kyrgios impunându-se cu 13-11 în tiebreak, dar nu înainte ca fiecare jucător să salveze trei mingi de set la rând.

Nick Kyrgios, la cea mai bună performanță a carierei în Openul American

• În clasamentul ATP LIVE, Nicholas Kyrgios a urcat opt poziții, până pe locul 18.

Scepticii care s-au îndoit de valoarea finalei atinse de Nick Kyrgios în turneul de la Wimbledon în acest an vor fi surprinși să afle că jucătorul de la antipozi a câștigat 75% din punctele jucate cu prima servă în fața unuia dintre cei mai buni returneri ai circuitului, dar și de faptul că australianul a alergat mai mulți metri în această partidă decât Medvedev.

2,8 kilometri a alergat Nick Kyrgios în optimea de finală câștigată în defavoarea rusului Medvedev. În faza sferturilor de finală, Kyrgios îl va înfrunta pe Karen Khachanov, care l-a învins, în trei ore și douăzeci și unu de minute pe spaniolul Pablo Carreno Busta, 4-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-3.

În al doilea sfert de finală stabilit al Openului American, italianul Matteo Berrettini își va măsura forțele cu finalistul Roland Garros, Casper Ruud. Berrettini a trecut în optimi de Davidovich Fokina, 3-6, 7-6 (2), 6-3, 4-6, 6-2, pe când norvegianul l-a eliminat pe francezul Corentin Moutet, 6-1, 6-2, 6-7 (4), 6-2.