RECORD DUPA RECORD | Rafa Nadal nu se opreste, trimite Spania in semifinale. SOC: Marea Britanie ofera bilete GRATIS propriilor suporteri

Rafael Nadal Cupa Davis Rafa Nadal Tenis Tenis SPECTACOL marca RAFA NADAL! Spaniolul face SHOW la Cupa Davis! Vezi ce lovitura NEBUNA a putut sa inventeze liderul ATP
Data publicarii: Sambata 23 Noiembrie 2019, 12:04
Data actualizarii: Sambata 23 Noiembrie 2019, 12:26

Rafael Nadal a devenit jucatorul cu cea mai buna forma a rezultatelor in istoria Cupei Davis.

Spania s-a calificat in semifinalele Cupei Davis datorita unei noi serii de prestatii formidabile din partea liderului ATP, Rafael Nadal. Ibericii i-au invins pe argentinieni in meciul decisiv, in care Marcel Granollers si Rafa Nadal si-au mentinut nervii tari impotriva adversarilor Leonardo Mayer si Maximo Gonzalez, incheiat scor 6-4, 4-6, 6-3.

In prima partida a zilei, Pablo Carreno Busta - jucatorul care suplineste absenta lui Roberto Bautista Agut - a cedat in fata numarului 25 ATP, Guido Pella, dupa un prim set muncit si castigat cu 7-6. Pella a revenit in al doilea set, la fel de echilibrat, pe care si l-a adjudecat in tiebreak. In setul decisiv insa, Pella s-a desprins determinant, lasandu-l in urma pe Pablo, finalizand mansa cu 6-1.

Bilete gratis pentru suporterii Marii Britanii la Madrid

Rafa a pus rapid din nou in balanta confruntarea, distrugandu-l pe Diego Schwartzman, numar 14 ATP, scor 6-1, 6-2, dupa doar 62 de minute de joc. A fost prima intalnire directa dintre cei doi dupa meciul din sferturile de finala de la US Open din acest an.

In penultimul act, Spania o va avea ca adversar pe reprezentativa Marii Britanii, la care Andy Murray are sanse minime sa joace in proba de simplu.

Danny Evans si Kyle Edmund si-au facut datoria pentru echipa britanica impotriva Germaniei. Evans a trecut de Struff, scor 7-6, 3-6, 7-6, in vreme ce Edmund l-a depasit pe experimentatul Philipp Kohlschreiber, 6-3, 7-5.

„Sunt britanici in Madrid in acest weekend care ar vrea sa vina la meciul nostru cu Spania? Vom incerca sa facem disponibile cat mai multe bilete pentru doritori,” a scris Andy Murray pe retelele sociale.

Britanicii au reusit prin aceste demersuri online sa stranga 800 de sustinatori in plus pentru confruntarea cu Spania, meci care poate juca un rol decisiv in hotararea echipei castigatoare a primei editii de Cupa Davis cu noul format.

In cealalta semifinala, Canada isi va masura fortele cu selectionata Rusiei. Meciurile de simplu anuntate sunt Andrey Rublev vs. Vasek Pospisil si Karen Khachanov vs. Denis Shapovalov.