VIDEO Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian, eliminate în turul 2 cu același scor. România rămâne cu 3 jucătoare la AO

Australian Open Gabriela Ruse Jaqueline Cristian Tenis
Data publicarii: Miercuri 19 Ianuarie 2022, 09:11
Data actualizarii: Miercuri 19 Ianuarie 2022, 10:47

Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian au fost eliminate de Veronika Kudermetova, respectiv Madison Keys.

Veronika Kudermetova - Gabriela Ruse 6-2, 7-5

UPDATE 10:39: Gabriela Ruse a condus cu 5-2 în setul secund, dar a cedat cinci game-uri consecutiv în finalul partidei și părăsește proba individuală a Openului Australian 2022

Gabriela Ruse va rămâne la Melbourne pentru a juca în proba de dublu alături de Simona Halep. Cele două le vor avea ca adversare pe Jaqueline Cristian și Andrea Petkovic.

La fel ca buna sa prietenă, Jaqueline, Gabriela Ruse va încasa un cec în valoare de $112,382 și 70 de puncte WTA, ierarhia WTA LIVE arătând-o urcând până pe locul 62.

UPDATE 09:49: După 35 de minute, jucătoarea din Federația Rusă își adjudecă primul set, Gabriela Ruse ratând o șansă importantă de a restabili echilibrul în set la scorul de 3-2, în cel mai lung game al partidei de până acum.

Madison Keys - Jaqueline Cristian 6-2, 7-5

Pentru victoria înregistrată la debutul său în turneele de mare șlem, Jaqueline Cristian va încasa un cec în valoare de $112,382, dar și 70 de puncte WTA, care o propulsează zece locuri în ierarhia WTA LIVE, până pe poziția 59.

UPDATE 05:40: În ciuda unei lupte formidabile, Jaqueline Cristian pierde la limită setul secund, după ce a condus cu 5-4. Replica bună din setul doi e încurajatoare pentru viitorul apropiat al sportivei din țara noastră, însă emoțiile unui meci dificil i-au complicat misiunea astăzi, Jaqueline comițând 36 de erori neforțate în 90 de minute de joc.

UPDATE 04:45: Jaqueline Cristian pierde primul set, având dificultăți notabile în a opri seria atacurilor începute de Madison Keys.

În proba de simplu, două românce vor evolua în turul secund. Jaqueline Cristian (69 WTA) o va înfrunta pe americanca Madison Keys (51 WTA), miercuri dimineață, nu mai devreme de ora 04:00, pe John Cain Arena.

În primul tur, Jaqueline a învins-o pe Greetje Minnen (84 WTA), scor 7-5, 6-4. Cristian și Keys nu s-au mai întâlnit niciodată în circuitul WTA.

Gabriela Ruse (72 WTA) va evolua în turul secund împotriva rusoaicei Veronika Kudermetova (32 WTA). Partida va fi a patra de pe terenul 17, astfel că va începe miercuri dimineață, în jurul orei 07:00.

În prima rundă, Gabriela a trecut de italianca Jasmine Paolini (52 WTA), scor 6-1, 6-3. Ruse și Kudermetova nu s-au mai întâlnit niciodată în circuitul WTA.

La dublu, Irina Begu și Nina Stojanovic, favoritele 15 ale întrecerii, vor înfrunta cuplul format din Rebecca Peterson și Anastasia Potapova, pe terenul 16, de la ora 02:00.

Raluca Olaru și Anna-Lena Friedsam se vor duela cu perechea formată din Alize Cornet și Diane Parry, pe terenul 6, de la ora 02:00, iar Irina Bara și Ekaterina Gorgodze vor înfrunta cuplul Marie Bouzkova/Lucie Hradecka, pe terenul 14, în jurul orei 07:00.