"Probabil voi dormi toata ziua! Merit!" Reactia Simonei Halep dupa calificarea in turul 3 de la Roland Garros! Ce si-a reprosat dupa meciul cu Magda Linette

Simona Halep Lesia Tsurenko Magda Linette Roland Garros Roland Garros 2019 Tenis "Probabil voi dormi toata ziua! Merit!" Reactia Simonei Halep dupa calificarea in turul 3 de la Roland Garros! Ce si-a reprosat dupa meciul cu Magda Linette
Data publicarii: Joi 30 Mai 2019, 22:11
Data actualizarii: Joi 30 Mai 2019, 22:17

Simona Halep s-a calificat in turul al treilea la Roland Garros 2019 dupa un meci complicat.

Simona Halep, campioana en-titre la al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros, s-a calificat in turul al treilea dupa un meci complicat disputat cu poloneza Magda Linette, locul 87 WTA, scor 6-4, 5-7, 6-3, la capatul unui meci care a durat doua ore si 12 minute de joc.

Fostul lider mondial din WTA a inceput foarte bine partida, si-a adjudecat primul set, insa in cel de-al doilea set a slabit mult ritmul, a ratat trei mingi de meci, iar adversara a profitat si a reintrat in meci, trimitand partida in set decisiv.

Ce a spus Simona Halep la finalul meciului

"Cred ca a fost un meci bun. Ea a jucat foarte bine cand eu am fost sus, in setul al doilea. Nu am putut inchide meciul in setul secund, dar mi-am propus sa raman calma in decisiv. Trebuie sa muncesc, sa fiu agresiva. Azi am stat cam in spatele terenului. Sper sa ma recuperez pentru urmatorul meci. Presiunea e pozitiva, incerc doar sa ma bucur de turneu, nu ma gandesc la puncte. Sunt calma si putin obosita", a spus Simona la finalul meciului.

Intrebata ce planuieste sa faca vineri, in ziua ei libera, Simona a raspuns ca probabil va dormi toata ziua “pentru ca merita”, iar pe sear ava merge sa se plimbe pe Bulevardul Champs-Elysees. Ea va reveni pe teren sambata, in partida din turul al treilea, acolo unde o va intalni pe castigatoarea dintre Krunic si Tsurenko.