Primul meci jucat de Djokovic după Wimbledon s-a încheiat cu abandon

Novak Djokovic ATP Cincinnati Wimbledon 2023 Tenis
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 15:30
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 15:28

Novak Djokovic îl va întâlni pe Gael Monfils, pentru un loc în sferturile de finală ale competiției ATP Masters 1000 de la Cincinnati, Ohio, SUA.

Novak Djokovic (2 ATP) s-a calificat în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Cincinnati.

Tenismenul sârb a profitat de abandonul adversarului Alejandro Davidovich Fokina (23 ATP), retras din meci după pierderea primului set, încheiat cu scorul de 6-4.

Din cauza durerilor de spate, Davidovich Fokina a putut juca doar un set și două puncte, în manșa secundă

Durerile de spate acuzate de jucătorul iberic l-au forțat să iasă din competiție după doar 42 de minute de joc, dar decizia poate fi motivată inclusiv de proximitatea ediției 2023 a US Open, la care Davidovich Fokina este înscris.

Cu șapte victorii în ultimele nouă partide oficiale și într-o revenire de formă confirmată, Gael Monfils (211 ATP) îl așteaptă pe Novak Djokovic în faza ultimilor șaisprezece. Partida va avea loc în dimineața zilei de vineri, după ora 03:30.