Monica Niculescu și Gabriela Ruse scriu istorie pentru tenisul românesc la US Open! S-au calificat în sferturi la dublu

Monica Niculescu Gabriela Ruse Tenis WTA Romania US Open 2021 Tenis Monica Niculescu și Gabriela Ruse scriu istorie pentru tenisul românesc la US Open! S-au calificat în sferturi la dublu
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 07 Septembrie 2021, 08:29
Data actualizarii: Marti 07 Septembrie 2021, 09:10

Monica Niculescu și Gabriela Ruse au extins bornele tenisului românesc la un nou vârf în probele de dublu feminin ale US Open.

Monica Niculescu și Gabriela Ruse au reușit o performanță istorică pentru tenisul românesc, devenind primele românce calificate în sferturile probei de dublu feminin a Openului American.

În optimi, Niculescu și Ruse le-au învins pe Leylah Fernandez și Erin Routlife, scor 6-1, 4-6, 6-2 și vor întâlni în următorul meci favoritele cu numărul 7, Alexa Guarachi și Desirae Krawczyk.

Niculescu / Ruse este prima echipă din România calificată în sferturile US Open la feminin

Monica Niculescu și Gabriela Ruse au muncit eroic pentru a câștiga cel mai spectaculos schimb de mingi al partidei, jucătoarea mai tânără apărându-se incredibil la fileu și completându-se cu agresivitatea Monicăi Niculescu, urcată și ea câțiva metri în teren.

Miercuri, 8 septembrie, Monica Niculescu și Gabriela Ruse vor căuta calificarea în semifinalele competiției. Pentru cele trei victorii bifate pe tabloul principal până aici, cele două românce vor împărți un cec în valoare de $93,000.