HALEP - ANISIMOVA 6-0, 6-1 | IMPECABILA SIMONA isi ia revansa cu varf si indesat! Cu cine va juca in optimi

Simona Halep Amanda Anisimova Roland Garros 2020 Tenis WTA Tenis Simona Halep, mai sincera ca niciodata! Cele doua momente DECISIVE din cariera: "Nu am vorbit des despre operatie, e ceva personal!"
Data publicarii: Vineri 02 Octombrie 2020, 11:50
Data actualizarii: Vineri 02 Octombrie 2020, 15:51

Simona Halep are palmares pozitiv impotriva oponentei pe care o va infrunta in optimile RG 2020.

Simona Halep - Amanda Anisimova 6-0, 6-1

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Roland Garros, luandu-si revansa pentru infrangerea suferita in fata Amandei Anisimova in sferturile Roland Garros 2019. In optimi, Simona Halep o va infrunta pe tenismena poloneza, Iga Swiatek (54 WTA).

Halep a preluat initiativa de-a lungul intregului joc, demonstrand ca si-a invatat lectia si a fost mai lucida din punct de vedere tactic, luand mereu deciziile potrivite in finalurile game-urilor.

Simona Halep s-a mai duelat o singura data cu Iga Swiatek, chiar in faza optimilor a aceluiasi turneu, anul trecut. A fost, la fel ca azi, 6-0, 6-1 pentru Simona in optimile RG 2019.

Setul 2:

6-1: GAME, SET & MECI, SIMONA, care fructifica a doua minge de meci. Partida a durat doar 54 de minute.

5-1: Game alb bifat de Simona Halep, careia ii mai lipseste numai un game pana la calificarea in optimi.

4-1: Set si dublu break avans pentru Halep! Jocul bun de retur continua pentru campioana en-titre de la Wimbledon.

3-1: Hold cu un singur punct pierdut pentru Simona.

2-1: BREAK Simona! Un nou game strans, adjudecat la 30 de catre campioana Roland Garros 2018.

1-1: Halep egaleaza, dupa un game castigat la 30.

0-1: Amanda Anisimova trece pentru prima oara pe tabela de scor, gratie unui game castigat in prelungiri.

Setul 1:

6-0: BAGEL ALERT! Simona Halep castiga la zero primul set, dupa un game adjudecat la 30.

5-0: Excelenta la retur, Simona face al treilea break din tot atatea posibile.

4-0: Joc disputat, dar Simona pare sa fi invatat din experienta anului trecut; isi tine serviciul la 30 si se apropie de castigarea primului set.

3-0: Dublu break semnat de Simona, care ii lasa doar doua puncte Anisimovei pe serva americancei.

2-0: Hold adjudecat cu multa lupta de catre numarul 2 WTA, care isi confirma break-ul luat.

1-0: BREAK SIMONA! Halep face break la 30 in primul game al meciului.

Simona Halep incepe meciul la retur.

Calificata in turul 3 la Roland Garros 2020 fara sa piarda set, Simona Halep va avea mult-asteptata sansa a revansei impotriva tinerei americane, Amanda Anisimova, jucatoarea care o invingea in 2019 la Paris in sferturi, scor 6-2, 6-4.

La fel ca in primul tur, Simona Halep va evolua pe Arena Philippe-Chatrier, singurul stadion acoperit al complexului Stade Roland Garros, prin urmare meciul sau nu va suporta vreo amanare neprevazuta. Meciul Halep vs. Anisimova este programat sa inceapa la aproximativ zece minute dupa incheierea primului meci al zilei, batalia dintre al treilea favorit al tabloului masculin, Dominic Thiem si norvegianul Casper Ruud, care va incepe la 12:00, ora Romaniei.

In ciuda rezultatului nefericit din editia precedenta, bookmakerii o vad favorita clara pe Simona Halep, cotand-o cu 1.21 la calificarea in optimi, luand in considerare forma celor doua jucatoare. Pe de-o parte, Halep traverseaza de departe cea mai buna perioada a carierei, stabilind alaltaieri un record al victoriilor consecutive - 16 -, castigand trei trofee WTA la rand (Dubai, Praga si Roma), in vreme ce Amanda Anisimova a fost eliminata inca din primul tur la WTA Strasbourg.

Cu toate acestea, forma de moment indica faptul ca Amanda se simte grozav la Paris si in acest an: pentru a ajunge in turul 3, Anisimova le-a invins atat pe Tamara Korpatsch (123 WTA), cat si pe Bernarda Pera (61 WTA) cu scor identic, 6-2, 6-0. De partea opusa a fileului, Simona Halep a trecut in primele tururi de Sara Sorribes Tormo (70 WTA), scor 6-4, 6-0 si de Irina Begu (72 WTA), scor 6-3, 6-4.

"Intotdeauna e frumos sa joc aici si abia astept turul urmator. Sper ca sirul de victorii sa continue, dar niciodata nu e usor. Voi infrunta o oponenta puternica, am jucat impotriva ei anul trecut si sper doar ca voi putea juca mai bine de data asta. Voi lupta pentru sansa mea, nu imi va fi usor, dar ma voi bucura de provocare si voi incerca sa fac tot ce depinde de mine pentru a castiga," a declarat Simona Halep pe terenul Suzanne Lenglen imediat dupa incheierea meciului castigat impotriva Irinei Begu in turul 2 al RG 2020, scor 6-3, 6-4.