Mai multe jucătoare din WTA s-au scandalizat, când au văzut „hoția” de la Budapesta: ce i-au transmis jucătoarei-problemă

WTA Budapesta Kiara Toth Shuai Zhang Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 17:14
Data actualizarii: Miercuri 19 Iulie 2023, 17:13

Moment de nesportivitate greu de cuprins, în faza șaisprezecimilor de finală ale competiției WTA 250 de la Budapesta.

A 28-a jucătoare a lumii, Shuai Zhang (34 WTA) s-a retras din turneul WTA 250 de la Budapesta, în timpul primului set al meciului pe care îl juca împotriva reprezentantei gazdelor, Amarissa Kiara Toth (20 de ani, 548 WTA).

La 5-5, 15-egal, Zhang a trimis o minge pe linie, dar arbitrul a hotărât să îi acorde punctul unguroaicei, văzând mingea în afara terenului, deși atât urma, cât și traiectoria mingii au arătat clar impactul dintre minge și linia terenului.

Reacția chinezoaicei Zhang, după nedreptatea care i s-a comis în circuitul WTA

„Toate eforturile depuse în antrenamente au fost greșite, pentru că vrei să lovești cât mai aproape de linie, dar chiar și atunci când nimerești linia, mingea e out.

Vă iubesc pe toți cei care mă susțineți și rămâneți alături de mine,” a scris Zhang, pe Twitter.

Toth nu doar că nu a dorit să insiste pentru rejucarea punctului, dar s-a dus să șteargă urma, clipă în care Zhang s-a înfuriat.

Câteva minute mai târziu, asiatica s-a retras din meci, nemaisuportând nedreptatea, combinată cu tratamentul ostil al publicului maghiar, îndreptat către ea.

Cum au reacționat Ajla Tomljanovic și Daria Saville, când au văzut evenimentul șocant

„Un comportament absolut dezgustător. Shuai este o persoană mai bună decât mulți dintre noi, pentru că a avut tăria de caracter să le strângă mâinile arbitrei și adversarei,” a punctat Ajla Tomljanovic, comentând imaginile greu de crezut.

„Zero respect pentru această fată, Toth, zero. Sunt atât de furioasă și mă întristez pentru Shuai,” a adăugat Daria Saville.