Simona Halep - Alexandrova 6-1, 6-4: Halep se impune clar si se califica in semifinalele turneului de la Stuttgart!

Simona Halep Ekaterina Alexandrova Simona Halep Ekaterina Alexandrova live WTA 500 Stuttgart Tenis LIVE DE LA 19:30 | Simona Halep joaca din nou cu o jucatoare pe care nu o conduce la meciurile directe: cine este Ekaterina Alexandrova, adversara din sferturi
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 23 Aprilie 2021, 19:57
Data actualizarii: Sambata 24 Aprilie 2021, 01:10

Simona Halep a trecut in minimum de seturi de Ekaterina Alexandrova si va juca a treia finala a carierei la Stuttgart.

Simona Halep - Ekaterina Alexandrova 6-1, 6-4

Halep va juca in semifinale cu Aryna Sabalenka.

6-4: GAME, SET & MECI SIMONA HALEP! Este a treia calificare a romancei in semifinalele de la Stuttgart.

5-4: Inertia e dificil de stopat in tenis, dar nu si pentru Simona Halep: romanca face break la 15 si va servi pentru calificarea in semifinale.

4-4: Pe fondul cresterii formei de moment, Ekaterina Alexandrova face break-ul mult dorit pentru a pune presiune pe Simona Halep in finalul setului secund.

4-3: Alexandrova nu cedeaza; rusoaica se impune in prelungiri si va cauta sa faca rebreak-ul, dupa pauza.

4-2: Halep intra eficient in teren si isi tine serviciul la 15, conturand game-ul cu un forehand in cross.

3-2: Presiunea exercitata de Simona Halep la retur da roade: romanca are din nou break avantaj in setul secund.

2-2: Game castigat la zero de Simona Halep, care tine aproape de Alexandrova in primul moment dificil al duelului.

1-2: Primele minute de joc solid pentru Alexandrova, care trece pentru prima oara in avantaj.

1-1: Rebreak izbutit de rusoaica.

1-0: Halep are break-ul avans si in setul doi.

Setul 1:

6-1: SET SIMONA HALEP! Hold la 15 reusit de romanca.

5-1: Alexandrova face game in prelungiri.

5-0: Halep e de neoprit, se apropie la un game distanta de castigarea primului set.

4-0: Cu un retur de backhand in cross direct castigator, Simona Halep desavarseste al doilea break.

3-0: Simona consolideaza break-ul fara sa piarda niciun punct.

2-0: Romanca face break in prelungiri.

1-0: Halep incepe meciul cu un game castigat la zero.

Simona Halep o va intalni pe Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 34 WTA) in sferturile de finala ale turneului WTA 500 de la Stuttgart. Va fi a patra intalnire directa intre cele doua jucatoare, scorul meciurilor fiind favorabil rusoaicei, 2-1. Confruntarea Halep vs. Alexandrova din Germania va fi prima care se va derula pe zgura.

Cel mai recent duel intre Alexandrova si Halep a avut loc la inceputul acestui an, in sferturile Gippsland Trophy de la Adelaide. A fost o partida in care Halep a aratat carente in mobilitate, afirmand la final ca a fost afectata in zona lombara din cauza aerului conditionat si a conditiilor de joc indoor.

In semifinale, invingatoarea partidei Halep vs. Alexandrova isi va masura fortele cu castigatoarea meciului Aryna Sabalenka vs. Anett Kontaveit. In jumatatea superioara a tabloului, Svitolina / Kvitova va primi replica Pliskovei / lui Barty.

Ekaterina Alexandrova a ajuns in sferturi la Stuttgart in urma a doua succese, obtinute in dauna Karolinei Muchova, respectiv a Belindei Bencic. In primul tur, Alexandrova a revenit de la 0-1 la seturi in fata Muchovei, eliminand-o, scor 4-6, 6-2, 6-3, in vreme ce in optimi Bencic a sfarsit infranta de Bencic, scor 6-1, 7-5. In schimb, Simona Halep a jucat un singur meci, in care a trecut de Marketa Vondrousova, scor 6-1, 6-3.

Istoricul intalnirilor directe dintre Simona Halep si Ekaterina Alexandrova

Cincinnati 2019, 3-6, 7-5, 6-4 pentru Simona Halep

Beijing 2019, 6-2, 6-3 pentru Ekaterina Alexandrova

Gippsland Trophy 2021, 6-2, 6-1 pentru Ekaterina Alexandrova

Ekaterina Alexandrova (1,75 metri inaltime) are un titlu WTA in palmares, adjudecat la Shenzhen in 2020. Pana in prezent, rusoaica a acumulat $2,603,523 din tenis, iar in acest an are un palmares de 9 victorii si 7 esecuri. Cel mai bun rezultat inregistrat de Alexandrova intr-un turneu de mare slem este turul 3, bifat la Australian Open si Roland Garros, in 2021 si 2020, respectiv 2020 si 2019.