Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-1, 6-3: Simona iubeste zgura! Halep s-a calificat in sferturi la Stuttgart: cu cine va juca urmatorul meci

Simona Halep Marketa Vondrousova WTA 500 Stuttgart Tenis LIVE ACUM | Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-1: debut fulgerator la Stuttgart pentru Halep, in primul meci jucat dupa o luna de pauza
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 22 Aprilie 2021, 17:44
Data actualizarii: Vineri 23 Aprilie 2021, 02:41

Simona Halep a invins-o in minimum de seturi pe Marketa Vondrousova, scor 6-1, 6-3. A fost prima victorie impotriva cehoaicei.

Simona Halep - Marketa Vondrousova 6-1, 6-3

Halep va juca in sferturile de finala cu Ekaterina Alexandrova, care a invins-o in optimi pe Belinda Bencic, scor 6-1, 7-5. Scorul meciurilor directe dintre Halep si Alexandrova este favorabil rusoaicei, 1-2. Sfertul de finala dintre Simona Halep si Ekaterina Alexandrova se va juca vineri, 23 aprilie, nu mai devreme de ora 19:30, ora Romaniei.

• Adversara dura pentru Simona Halep in primul meci la Stuttgart: romanca e condusa cu 2-0 la meciurile directe | Cand va avea loc partida

6-3: GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP!

5-3: BREAK SIMONA! Intr-un punct important al setului doi, Halep se desprinde si face break-ul la 15. Va servi pentru calificarea in sferturi.

4-3: Probleme la serviciu pentru Simona Halep? Nu si astazi! Un nou hold la zero obtinut de romanca.

3-3: Ocazie buna, ratata de Simona Halep in acest game; romanca a avut 30-0 avans, dar a trecut pe langa break-ul care ar fi putut sa o propulseze spre victorie.

3-2: Simona Halep continua seria game-urilor castigate cu relativa lejeritate pe serviciu. Romanca a cedat un singur punct in acest game trei.

2-2: Retururi riscante trimise de Simona Halep, cu o rata de reusita sub 50%; cehoaica egaleaza la doi, cu un game apropiat la 30.

2-1: Game incheiat cu un as de Simona Halep. Este o perioada a jocului usor terna, in care lungimea raliurilor a scazut considerabil in raport cu debutul partidei, care promitea mai multa competitivitate din partea cehoaicei.

1-1: Hold la 15 pentru Vondrousova. Cehoaica reuseste, sporadic, scurte care rup excelent ritmul, insa are probleme cu constanta in loviturile de baza ale jocului.

1-0: Game alb adjudecat de Halep.

Setul 1:

6-1: SET SIMONA HALEP! O mansa initiala adjudecata nesperat de facil de catre campioana en-titre de la Wimbledon, in doar 25 de minute.

5-1: Halep avanseaza convingator pe tabela, gratie unui joc ofensiv bine aplicat; doua greseli nefortate dificil de inteles, comise de Simona in acest game, dar in ciuda acestora, romanca inchide game-ul la termen.

4-1: Dublu break reusit de Simona! Erorile nefortate ale cehoaicei, tot mai dese, inlesnesc misiunea romancei in acest prim set.

3-1: Halep rezista presiunii de la 15-30 si intoarce game-ul in favoarea sa; romanca a aratat suficienta initiativa in timpul punctelor si a fost rasplatita.

2-1: Simona Halep revine de la 0-30 si face break-ul.

1-1: Halep raspunde cu un game castigat la zero.

0-1: Vondrousova face hold la cincisprezece.

Simona Halep si-a aflat prima adversara pe care o va infrunta in turneul WTA 500 de la Stuttgart. Adversara romancei din turul 2 va fi Marketa Vondrousova din Republica Ceha, ocupanta locului 20 in clasamentul mondial.

In runda inaugurala, Vondrousova a trecut de Marie Bouzkova (56 WTA), scor 6-1, 7-6. Scorul meciurilor directe dintre Halep si Vondrousova este 0-2, cehoaica invingand-o de doua ori pe Simona in anul 2019. Ambele dueluri s-au incheiat dupa trei seturi.

In primul meci, desfasurat in optimile competitiei de la Indian Wells 2019, Vondrousova s-a impus, 6-2, 3-6, 6-2, in vreme ce al doilea meci s-a derulat pe zgura de la Roma, Marketa castigand cu revenire de scor, 2-6, 7-5, 6-3 in 16-imile intrecerii din capitala Italiei.

Marketa Vondrousova (21 de ani, 20 WTA) are un singur titlu WTA in palmares, adjudecat la Biel, in 2017. Cel mai bun rezultat inregistrat intr-un turneu de mare slem este finala jucata la Roland Garros in 2019, pierduta in favoarea australiencei Ashleigh Barty.

"Ma simt mult mai bine. Am inceput sa joc de 5-6 zile. Si acasa am jucat de cateva ori. Nu am avut dureri. Am venit aici, m-am antrenat de doua ori, nu am dureri. Dar la meci e altfel decat la antrenament si astept cu nerabdare sa vad cum ma simt la primul meci," a spus Simona Halep pentru Digi Sport

"Aici aluneca terenul destul de mult. Faptul ca este in sala schimba un pic reperele jocului. Nu este suprafata mea favorita, dar am facut o semifinala aici, am avut meciuri bune in trecut. Am incredere ca am sansa mea, dar va fi dificil. Incerc sa joc cat se poate de bine si sper fara dureri," a adaugat numarul 3 WTA prefatand startul turneului din Germania.

Duelul dintre Simona Halep si Marketa Vondrousova se va desfasura joi, 22 aprilie, de la ora 18:00.