Jaqueline Cristian, de două ori campioană în martie! A urcat 35 de locuri în clasamentul WTA

Jaqueline Cristian clasament WTA Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 27 Martie 2023, 09:15
Data actualizarii: Luni 27 Martie 2023, 09:31

Jaqueline Cristian se apropie de revenirea în top 150 WTA; la sfârșitul unei luni în care a muncit exemplar în circuitul ITF.

Jaqueline Cristian (24 de ani) nu s-a mulțumit cu puțin în luna martie. Sportiva din România a câștigat al doilea titlu consecutiv în circuitul ITF, ieșind campioană a competiției W25 de la Palmanova, Spania.

Bielorusa Iryna Shymanovich, clasată pe locul 221 WTA a câștigat doar patru game-uri în finala întrecerii, adjudecată 6-4, 6-0 de către Jaqueline Cristian, care o întrecuse în semifinalele turneului pe conaționala Andreea Prisacariu, scor 6-3, 6-0.

Jaqueline Cristian, performera lunii martie în tenisul românesc: urcare de 90 de locuri în clasamentul WTA

Titlul cucerit la Trnava a fost confirmat cu trofeul ridicat la Palmanova, performanță care conturează pentru Jaqueline Cristian o lună excelentă, la capătul căreia va fi urcat 90 de locuri în ierarhia mondială.

35 de locuri a urcat Jaqueline Cristian în urma trofeului apropiat în Spania, până pe poziția 176 a ierarhiei mondiale, un salt uriaș, mai ales luând în considerare faptul că, la începutul lunii martie, Jaqueline Cristian ocupa locul 266 în lume.

„Interviul de 10”, cu Jaqueline Cristian: „Am început tenisul datorită Sharapovei”