VIDEO Irina Begu a deschis cu victorie drumul româncelor la Miami. Câți bani va primi pentru calificare

Irina Begu Tenis WTA Romania WTA 1000 Miami Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 21 Martie 2023, 19:05
Data actualizarii: Marti 21 Martie 2023, 19:08

Irina Begu s-a calificat în minim de seturi în turul 2 al competiției WTA 1000 de la Miami.

Irina Begu (32 de ani, 34 WTA) a avansat în runda a doua a întrecerii de calibru WTA 1000 de la Miami.

Sportiva din București a trecut de filipineza Alexandra Eala, în vârstă de 17 ani, număr 219 WTA, scor 6-2, 7-5.

Șase game-uri consecutive, dintre care trei, prin break, a câștigat românca în primul set, după un start bun al adversarei. Desprinsă la 2-0 în primul set și la 5-1 în a doua manșă, tânăra din Filipine a fost copleșită de jocul constant al Irinei Begu, care și-a oferit un prim test complicat, dar trecut cu brio, în runda inaugurală.

Irina Begu a câștigat €29,129 pentru succesul asigurat în 110 minute de joc

Opt egalități a avut game-ul prin care Begu a redus diferența la 4-5 în setul secund, un game simbolic pentru întreaga partidă, în care Eala a reușit să conducă, dar niciodată nu și-a dus avantajul la bun sfârșit.

În turul secund, Irina Begu va primi replica tinerei promițătoare din China, Qinwen Zheng, clasată a 23-a în lume, la 20 de ani. Va fi prima întâlnire directă între cele două jucătoare.