VIDEO EXCLUSIV Gabriela Ruse pierde finala de la Transylvania Open. Meciul a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO

Gabriela Ruse finala Transylvania Open Tamara Korpatsch Transylavania Open Tenis
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 19:10
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 21:07

Transylvania Open 2023 s-a încheiat cu eșecul Gabrielei Ruse în finală. Turneul a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 4-6
Finala Transylvania Open 2023
LIVE pe Pro Arena și VOYO

Gabriela Ruse (25 de ani) este noua vicecampioană a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, Transylvania Open, un rezultat pe care nu îl bănuia la începutul acestei săptămâni, după cum ea însăși a declarat, la ceremonia de premiere.

Sportiva din București s-a destăinuit în fața publicului clujean și a dezvăluit că această săptămână o ajută enorm din punct de vedere psihologic, deoarece rămâne într-o poziție mulțumitoare în clasamentul WTA, în ce privește șansele de calificare pe tablourile principale ale turneelor de mare șlem.

„În primul rând, vreau să o felicit pe Tamara și pe familia ei. Ați avut o săptămână atât de bună. Felicitări, ai jucat incredibil și ai un viitor măreț înainte.

În momentul ăsta, încerc să îmi adun cuvintele și să vă transmit ce am eu în suflet. A fost o săptămână minunată pentru mine. Nu m-am gândit nicio secundă că voi ajunge în finală,” a spus Gabriela Ruse, moment în care a izbucnit în lacrimi.

„Chiar acum o săptămână eram cu antrenorul meu în taxi, veneam către Cluj, ne calculam punctele și aflasem că eram aproape să nu mai intru la Australian Open. Mă gândeam cât de greu îmi va fi să o iau de la capăt, dar Dumnezeu mi-a scos această săptămână în cale.

Aș vrea să vă mulțumesc că ați fost martorii acestei săptămâni. Cred că, de-a lungul anilor, am învățat că înfrângerile sunt cel mai importante lecții pe care un om le poate învăța.

Vă mulțumesc din tot sufletul că ați fost alături de mine. Aș vrea să îi mulțumesc lui Patrick că mi-a dat această șansă. Am fost colegi foarte mulți ani și a avut foarte multă încredere în mine.

Îi mulțumesc echipei, dar și familiei, care a venit și m-a susținut.

A însemnat ceva extraordinar această săptămână. Eu, Gabriela Ruse, voi fi o altă persoană după acest turneu și vă mulțumesc din tot sufletul meu,” a concluzionat Gabriela Ruse, în discursul ținut ca vicecampioană a Transylvania Open.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 4-6 în setul 2: Game, set & meci, Tamara Korpatsch! Germanca devine, în premieră, campioană în circuitul WTA.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 4-5 în setul 2: game la zero reușit de Gabriela Ruse, care a servit primul as al meciului. Românca arată că poate să încerce încă o revenire miraculoasă în acest turneu, dar are de înfruntat un nou game în care Korpatsch va servi pentru victorie.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 3-5 în setul 2: fără nimic de pierdut, Ruse lovește încântător în acest game, o aleargă lateral pe Korpatsch și recuperează un break.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 2-5 în setul 2: dublu break pentru Korpatsch, care va servi pentru câștigarea trofeului.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 2-4 în setul 2: Ruse împinge game-ul în prelungiri, dar Korpatsch face hold-ul de care avea mare nevoie și se desprinde la două game-uri în față.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 2-3 în setul 2: Korpatsch joacă un tenis curajos în acest game și lovește la linie, reușind să treacă din nou în avantaj, cu set și break.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 2-2 în setul 2: Gabriela Ruse nu renunță și recuperează break-ul cedat anterior, reanimând atmosfera în Arena BT din Cluj-Napoca.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 1-2 în setul 2: starea fizică a Gabrielei Ruse arată din ce în ce mai îngrijorător. Românca cere un nou time-out medical, după ce s-a oprit de două ori în timpul game-ului, acuzând dureri. Korpatsch are set și break avantaj și pare poziționată excelent pentru victorie, dacă va ști să gestioneze următoarele două game-uri.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 1-1 în setul 2: Korpatsch egalează, cu un hold în prelungiri care o face pe Ruse să strige puternic, descărcându-și frustrarea de moment.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6, 1-0 în setul 2: vizibilă lupta pe care Gabriela Ruse o duce nu doar împotriva oponentei, ci și a durerilor acuzate la piciorul stâng. În ciuda piedicilor, românca iese cu brio din primul game al setului secund și oprește la șase seria game-urilor adjudecate la rând de Tamara Korpatsch.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-6 în setul 1: germanca anulează minge de break și fructifică prima minge de set, într-un nou game care confirmă, din nefericire, starea fizică nesatisfăcătoare a româncei.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-5 în setul 1: Tamara Korpatsch se desprinde pentru prima dată cu break în față, pe tabela de scor. Pe fața Gabrielei Ruse se citesc primele grimase de durere.

Gabriela Ruse a cerut time-out medical și primește îngrijiri medicale la piciorul stâng.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-4 în setul 1: al patrulea game consecutiv câștigat de Tamara Korpatsch, pe fondul unei agresivități sporite într-un joc din care erorile neforțate au început să dispară.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-3 în setul 1: după jumătate de oră, Ruse își vede anulat avantajul de trei game-uri cu două break-uri.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-2 în setul 1: Korpatsch câștigă un game scurt, încheiat la 15. Sunt primele momente de joc în care prelungirea punctului nu i-a mai fost favorabilă Gabrielei Ruse.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-1 în setul 1: germanca recuperează imediat unul din cele două break-uri.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 3-0 în setul 1: încă o revenire extraordinară a Gabrielei Ruse în startul finalei. De la 0-40, Ruse reechilibrează game-ul și face dublu break, conturând un start perfect de meci.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 2-0 în setul 1: de la 0-30, Ruse revine încrezătoare și face hold, la prima ocazie avută în partidă.

Gabriela Ruse - Tamara Korpatsch 1-0 în setul 1: break reușit de Gabriela Ruse, în primul game al finalei. Germanca a comis dublă greșeală, la 15-40.

Arena BT s-a umplut în așteptarea Gabrielei Ruse. Românca luptă pentru a câștiga al doilea titlu WTA al carierei, după victoria de la Hamburg, din 2021.

Așa cum și-au dorit fanii români, țara noastră are o reprezentantă în finala turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, organizat de Patrick Ciorcilă, în BT Cluj Arena.

Gabi Ruse a avut o constanță și a crezut în forțele sale pe tot parcursul turneului. Și-a ridicat nivelul mental și de energie de la meci la meci și a jucat un tenis de înaltă calitate, cu lovituri precise și o deplasare formidabilă pe suprafața iute din moderna sală din Cluj.

Tamara Korpatsch (Germania) s-a calificat în finala turneului Transylvania Open (WTA 250), găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca şi dotat cu premii totale de 259.303 dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe conaţionala Eva Lys, cu 6-4, 6-3.

VIDEO | Reacția Gabrielei Ruse după calificarea în finală

„M-am simțit ca la un meci de Fed Cup, am simțit că a jucat România - Spania, publicul a fost extraordinar, mi-a dat așa o energie. Mai ales pe final, când am avut atât de multe emoții. Acolo s-a făcut diferența. Nu pot să vă descriu cum m-am simțit la sfârșit.

Nu-mi imaginam că o să ajung în finală, dar îmi imaginam o arenă plină de români. Nu am avut niciodată o finală acasă, îmi doresc tare mult să mă bucur de ceea ce se întâmplă mâine pe teren. Am pupat arena, Clujul, am pupat tot ce se putea pupa. Au fost atât de multe emoții pe teren, încât nu pot să vă descriu", a declarat Gabriela Ruse, în exclusivitate pentru PRO TV și Pro Arena.