EROICA Irina Begu a salvat 2 mingi de meci si a invins-o pe Johanna Konta (14 WTA) dupa 8 MINGI DE MECI RATATE! | Calificata in sferturi, Begu o va infrunta pe Naomi Osaka

Irina Begu Johanna Konta WTA 500 Melbourne Tenis Irina Begu campioana Indian Wells challenger 2020
Data publicarii: Miercuri 03 Februarie 2021, 07:16
Data actualizarii: Miercuri 03 Februarie 2021, 10:15

Irina Begu a reusit victoria inceputului de an in tenisul feminin.

Irina Begu s-a calificat eroic in sferturile de finala ale competitiei WTA 500 Gippsland Trophy de la Melbourne. Numarul 79 WTA a trecut de a 14-a jucatoare a lumii, Johanna Konta, scor 4-6, 7-6 (12-10), 7-6 (7-4), dupa un meci-maraton, care s-a incheiat dupa 3 ore si 23 de minute de joc. Totalul punctelor castigate a fost 129-124, favorabil Irinei Begu.

Begu a salvat doua mingi de meci in tiebreak-ul setului secund, pe care si l-a adjudecat cu 10-12. Doar setul doi a durat o ora si 27 de minute, in vreme ce decisivul, cu zece minute mai putin. In setul secund, Begu a salvat doua mingi de meci, in vreme ce setul trei i-a adus opt mingi de meci ratate; din fericire, Irina a fructificat-o pe a noua, la scorul de 6-4 in tiebreak.

In total, Irina Begu si Johanna Konta au adunat 3 ore si 23 de minute de joc, intr-una dintre cele mai stranse partide ale debutului de sezon. Pentru aceasta calificare, Begu va incasa un cec in valoare de $12,675 si 100 de puncte WTA.

In sferturi, Begu o va infrunta pe japoneza Naomi Osaka, tripla campioana de Grand Slam si a treia jucatoare a lumii in momentul de fata.