VIDEO După 2 ore și 48 de minute, Rafael Nadal îl doboară pe Nick Kyrgios și ajunge la 19-0 în acest sezon. Îl poate opri „noul Nadal?”

rafael nadal ATP Masters 1000 Indian Wells Nick Kyrgios Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Vineri 18 Martie 2022, 08:24
Data actualizarii: Vineri 18 Martie 2022, 08:44

Rafael Nadal l-a învins pe Nick Kyrgios, scor 7-6, 5-7, 6-4 în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Indian Wells, bifând al 19-lea succes consecutiv în sezonul 2022.

Rafael Nadal (35 de ani, 4 ATP) l-a învins în trei seturi pe Nicholas Kyrgios (26 de ani, 132 ATP), în faza sferturilor de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Indian Wells. Tenismenul născut în Manacor a reușit a 19-a victorie consecutivă în acest sezon, după 2 ore și 48 de minute de eforturi serioase, soldate cu scorul 7-6 (0), 5-7, 6-4.

Nick Kyrgios a prestat un tenis convingător, care îi confirmă maturizarea din primul trimestru al actualei stagiuni, în care a devenit la rândul său campion de Grand Slam. Tenismenul australian a făcut primul break, la 1-1 în primul set, dar l-a cedat tocmai când servea, la 5-4, pentru câștigarea manșei.

În semifinale, Rafael Nadal se va duela cu „noul Rafael Nadal”, Carlos Alcaraz

Nadal a restabilit egalitatea și l-a devansat clar pe Kyrgios în tiebreak, unde a făcut mini-break după mini-break, încheindu-l cu 7-0 în favoarea sa.

În setul secund, Kyrgios a dictat ritmul cu serviciul și a reușit break-ul în ultimul game al setului, precum marii jucători, dozându-și energia eficient.

În clasicul game 7 al setului decisiv, Rafael Nadal a avut prospețimea de a reuși break pe serva lui Nick Kyrgios, iar diferența s-a făcut la mici detalii în favoarea celui mai titrat tenismen din istorie.

Pentru Rafael Nadal urmează Carlos Alcaraz (19 ATP) în semifinalele competiției, care a trecut de Cameron Norrie (12 ATP), scor 6-4, 6-3.