Djokovic, rapus in fata conationalilor: cel mai lung meci din ATP din 2021 s-a soldat cu un esec dureros al liderului mondial in fata outsider-ului Karatsev

Novak Djokovic ATP Tenis Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 25 Aprilie 2021, 10:39
Data actualizarii: Duminica 25 Aprilie 2021, 10:41

Aslan Karatsev a salvat 23 de mingi de break in meciul de 3 ore si 20 de minute cu Novak Djokovic.

Novak Djokovic a suferit o infrangere surprinzatoare in fata propriilor conationali. In semifinalele turneului ATP 250 de la Belgrad, liderul mondial a fost invins de revelatia Openului Australian din acest an, Aslan Karatsev (28 ATP), scor 5-7, 6-4, 4-6. In ultimul act, Karatsev se va duela cu Matteo Berrettini (10 ATP), care l-a invins in semifinale pe Taro Daniel, scor 6-1, 6-7, 6-0.

Partida dintre Djokovic si Karatsev a durat 3 ore si 20 de minute, iar tenismenul rus a reusit sa salveze nu mai putin de 23 de mingi de break in fata sarbului. A fost cel mai lung meci de trei seturi jucat in circuitul ATP in 2021.

"Nu gandeam in acele momente," a fost declaratia savuroasa a rusului Aslan Karatsev oferita in cadrul conferintei de presa de dupa meci, facand referire la cele 23 de mingi de break aparate.

"Nimeni nu vrea sa piarda acasa, cu siguranta. Este o infrangere profund dureroasa. Nu ma simt prea bine acum, dar trebuie sa il felicit, pentru ca a jucat grozav cand a avut nevoie. Sunt suparat pe mine, pentru ca am jucat un meci foarte slab, dar nu ma pot supara pe adversarul meu. A fost jucatorul mai bun. Karatsev a jucat cu mult curaj azi, am simtit ca merita sa castige. Am luptat amandoi, dar el si-a asumat riscurile cand a fost nevoie si a venit cu cele mai bune lovituri la masa. Am fost suparat cu mine insumi si m-am intrebat de ce am pierdut meciul, dar oricine ma bate merita creditul cuvenit," a fost replica lui Novak Djokovic dupa acest esec.

Frumusetea tenisului face ca, in urma cu trei ani, Aslan Karatsev sa fi pierdut cu 6-0 un set in fata unui tenismen din Togo intr-un turneu ITF din Romania, pentru ca acum sa il invinga pe liderul mondial tocmai la Belgrad.