Maria Sharapova Jocurile Olimpice Serena Williams Tenis feminin Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 10:40
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 10:41

Maria Sharapova a fost învinsă cu 6-0, 6-1 de Serena Williams, în finala turneului feminin de simplu derulat în cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra, din 2012.

Sportiva din Federația Rusă a cucerit medalia de argint, la singura participare în evenimentul care unește Planeta o dată la patru ani. Dezvăluind povestea acelei experiențe, Sharapova a admis că nu a avut timp să asimileze impactul medaliei câștigate din cauza programului încărcat impus în circuitul WTA.

Maria Sharapova povestește cum s-a simțit înfrângerea dură din finala olimpică

„A fost singura Olimpiadă la care am concurat. Desigur, ca sportivă, îți dorești aurul. În tenis, fie câștigi, fie te simți de parcă nici nu ai fost acolo. Dar a fost o semnificație enormă în senzația de a face parte din Jocurile Olimpice.

Chiar dacă turneele de mare șlem sunt competițiile unde vrei să te descurci cel mai bine, Jocurile Olimpice sunt la același nivel.

În proba de simplu, Sharapova are cinci turnee de mare șlem în palmares. Serena, 23

Dar se întâmplă o dată la patru ani, așa că treci rapid cu gândul la următoarea întrecere. Am câștigat medalia de argint. Și cred că a trebuit să zbor undeva în SUA să joc un alt turneu, în circuitul WTA.

Totul a trecut atât de rapid. Știu că sună nebunesc, dar nu am avut timp să mă bucur de medalie,” a spus Sharapova în podcastul Armchair Expert with Dax Shepard, sursă citată de Tennis World USA

Marea asemănare între Simona Halep și Maria Sharapova, punctată de Horia Tecău în emisiunea Poveștile Sport.ro