Andy Murray, campion pe iarbă, pentru prima dată după 7 ani. Scoțianul se vede „în top 10” mondial, pe această suprafață

Andy Murray ATP Challenger Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 12 Iunie 2023, 19:04
Data actualizarii: Luni 12 Iunie 2023, 19:12

Andy Murray a câștigat turneul ATP Challenger de la Surbiton.

Triplu campion de Grand Slam, Andy Murray (36 de ani) a câștigat primul turneu pe iarbă, după o pauză de șapte ani.

Tenismenul scoțian l-a învins pe Jurij Rodionov, din Austria - clasat pe locul 114 ATP - scor 6-3, 6-2 - în finala turneului ATP Challenger din Surbiton, Marea Britanie.

Andy Murray a câștigat primul titlu pe iarbă, după șapte ani

Întrecerea derulată în cartierul sud-vestic al Londrei l-a ajutat pe Andy Murray să se mențină în top 50 ATP, o performanță remarcabilă, având în vedere că fostul număr 1 ATP joacă cu un șold metalic implantat.

„Vă mulțumesc tuturor pentru susțienre, am avut o săptămână genială în Surbiton. A fost un început extraordinar de sezon de iarbă,” a spus Andy Murray, la finalul competiției, potrivit Independent.

Murray, campion la Wimbledon, în 2013 și în 2016

Întrebat dacă se consideră unul dintre cei mai buni zece tenismeni ai Planetei pe iarbă, Andy Murray a răspuns afirmativ. „Aș paria pe mine împotriva multora din top 10 ATP. Anul trecut, am câștigat împotriva lui Nick Kyrgios, care a jucat finală, la Wimbledon. L-am bătut pe Stefanos Tsitsipas, probabil nu e suprafața lui preferată, dar e unul dintre cei mai buni din lume.

Am fost la egalitate cu Berrettini, care e, evident, printre cei mai buni din lume, pe iarbă, în finala de la Stuttgart, înainte de accidentarea abdominală,” a spus Murray pentru Tennis Head