Ana Bogdan a zdrobit o finalistă de Grand Slam la WTA Roma! Adversară de coșmar în turul doi

Ana Bogdan Leylah Fernandez WTA Roma Tenis
Data publicarii: Marti 07 Mai 2024, 20:46
Data actualizarii: Marti 07 Mai 2024, 20:47

Ana Bogdan (63 WTA) a învins-o în două seturi pe Leylah Fernandez (34 WTA), scor 6-4, 6-1, în primul tur al turneului WTA de la Roma, competiție dotată cu premii totale în valoare de 5,119,403 euro.

În turul doi, Bogdan va avea o adversară de coșmar, pe Marketa Vondrousova (6 WTA).

Ana Bogdan avansează în turul doi la WTA Roma

Ana Bogdan a avut un start perfect de meci și a obținut break-ul încă din primul game disputat. Canadianca a recuperat break-ul la 2-1, dar românca a câștigat din nou pe serviciul adversarei la scorul de 2-2. Bogdan și-a păstrat avantajul break-ului și a închis primul set la 6-4.

În al doilea set, românca nu i-a dat nicio șansă adversarei sale și a câștigat de trei ori pe serviciul canadiencei. Ana Bogdan a avut nevoie de o oră și 42 de minute pentru a obține victoria.

În 2021, Leylah Fernandez a ajuns până în finala US Open, însă a pierdut-o în fața Emmei Răducanu, scor 4-6, 3-6.