Un fotbalist român i-a adus echipei sale Cupa! A marcat golul decisiv în prelungiri

Andrei Ciolacu FC U Craiova floriana fc Malta Rapid Stranieri
Data publicarii: Luni 16 Mai 2022, 09:30
Data actualizarii: Luni 16 Mai 2022, 09:32

Andrei Ciolacu, fost jucător la Rapid sau FC U Craiova, evoluează acum în Malta, la Floriana FC.

Atacantul român Andrei Ciolacu a marcat golul victoriei pentru Floriana FC, care a cucerit Cupa Maltei la fotbal, duminică, după ce a învins-o în finală pe Valletta FC cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), după prelungiri, pe stadionul Ta'Qali.

Ciolacu a adus Cupa din postura de rezervă

Ciolacu a marcat golul victoriei în minutul 111, după ce intrase pe teren în minutul 68.

Jan Bussuttil a deschis scorul pentru Floriana (19), dar Valletta a egalat prin italianul Mario Fontanella (52), din penalty.

Bussuttil a ratat un penalty în min. 107, dar apoi Ciolacu a înscris golul victoriei.

Floriana FC a egalat recordul inter de 21 de Cupe

Fostul jucători al echipelor Rapid şi FC U Craiova a încheiat sezonul cu 3 goluri marcate în Cupa Maltei şi 6 în campionat.

Floriana şi-a trecut în palmares al 21-lea trofeu în Cupa Maltei, egalând-o pe Sliema Wanderers, care deţinea până acum recordul de trofee.

Precedentele două ediţii ale competiţiei nu s-au desfăşurat din cauza pandemiei de Covid-19.