Italienii au folosit două cuvinte să descrie reușita lui Valentin Mihăilă din Parma - Palermo 3-3

valentin mihaila Parma - Palermo Serie B Stranieri
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 20:00
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 20:00

Valentin Mihăilă (23 de ani) se află la Parma din octombrie 2020.

Cotat la 2.4 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, internaționalul român mai are contract cu formația dirijată de Fabio Pecchia până la finele sezonului 2024/25.

• Parma și Palermo s-au confruntat în a 16-a etapă din Serie B pe stadionul "Ennio Tardini", iar la capătul celor 90 de minute, ambele formații au împărțit punctele (3-3)

Valentin Mihăilă a fost introdus pe final, la 2-1 pentru oaspeți, în minutul 73, chiar în locul lui Dennis Man. La 3-1 pentru Palermo, fotbalistul a înscris un gol superb de la marginea careului (minutul 90+1) și a pus umărul la revenirea clubului, care a dat lovitura la ultima fază cu restabilirea egalității.

"Când părea că meciul se încheie, Parma zguduie din nou în timpul prelungirilor, cu primul gol (și foarte frumos) al lui Valentin Mihăilă, care a șutat cu piciorul drept și l-a batjocorit pe Pigliacelli", au notat italienii de la parmalive.com.

După 16 etape disputate în al doilea eșalon al Italiei, Parma se situează în vârful clasamentului cu 34 de puncte. În consecință, echipa pregătită de Fabio Pecchia a înregistrat 10 victorii, patru rezultate de egalitate și două înfrângeri până acum.

Parma - Palermo 3-3

Matteo Bruonori (Palermo) a deblocat tabela de marcaj în al treilea minut de la startul partidei, ca după un sfert de oră să reușească "dubla" și să ducă scorul la 2-0 (minutul 18).

În partea secundă, Nahuel Estevez a micșorat diferența în minutul 51, doar că Palermo a mai dat o lovitură pe final. Jacopo Segre a înscris în minutul 85.

Dennis Man a fost titular împotriva celor de la Palermo, însă Fabio Pecchia l-a scos de pe teren în minutul 74, pentru a-l introduce în luptă pe Valentin Mihăilă.

Când nimeni nu se aștepta, Valentin Mihăilă a redus din diferență în minutul 90+1, iar Gabriel Charpentier a restabilit egalitatea în minutul 90+6! Parma a devenit, astfel, lider în Serie B!