Cătălin Parfene
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 11:42
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 12:03

Internaționalul român de tineret a avut o evoluție apreciată în ultima etapă din Ligue 2.

Bordeaux a remizat sâmbătă seara cu Rodez Aveyron Football, 2-2 în deplasare, meci din etapa a 27-a din Ligue 2 în care Alexi Pitu (21 de ani) a intrat în minutul 76, când gazdele conduceau cu 2-1.

Kilian Corredor (26) și Raphael Lipinski (45+2) au înscris pentru Rodez, în timp ce Bordeaux a marcat prin Zuriko Davitashvili (18) și Danylo Ignatenko (90+4).

Pitu l-a înlocuit pe georgianul Davitashvili și a avut o evoluție apreciată.

”Aflat la prima sa apariție din 23 ianuarie, Alexi Pitu a oferit viteză și precizie în ultimul sfert de oră. Chiar dacă, așa cum se întâmplă adesea, nu a ieșit nimic decisiv”, a scris publicația locală Sud Ouest.

Sofascore l-a notat pe fotbalistul român cu 6,8, peste media notelor echipei din partida cu Rodez.

Alexi Pitu în acest sezon

În actualul sezon din Ligue 2, Pitu a bifat 16 prezențe, fiind titular de două ori.

El a înscris un gol, în 2-1 cu Valenciennes din toamna anului trecut, și a dat două pase decisive.

În clasament, Bordeaux se află pe locul 13, cu 36 de puncte, la 6 distanță de pozițiile de play-off pentru promovarea în Ligue 1.