Romanian Snooker Masters, ACUM la PRO X! Carter - Bingham si Day - Wilson sunt semifinalele! PROGRAMUL MECIURILOR

Snooker Turneul de la Bucuresti Sporturi
Data publicarii: Sambata 17 Martie 2018, 11:03
Data actualizarii: Sambata 17 Martie 2018, 13:48

Turneul de snooker de la Bucuresti se vede in direct la PRO X.

Romanian Snooker Masters si-a completat, joi, tabloul sferturilor de finala. Judd Trump a reusit o victorie-blit, in 37 de minute si 21 de secunde, iar Kyren Wilson a definitivat tabloul de opt, luandu-si revansa in fata lui Mark Allen, pentru finala pierduta la Masters, la inceputul acestui an.

Ce transmite PRO X:

**Vineri, ora 19:00

Ryan Day (17, Tara Galilor) - John Higgins (5, Scotia)
Judd Trump (3, Anglia) – Mark Allen (9, Irlanda de Nord)

**Sambata, ora 13:00 - prima semifinala - Ali Carter vs Stuart Bingham
**Sambata, ora 18:00 - a doua semifinala - Ryan Day vs Kyren Wilson
**Duminica, 13:00 si 18:00 - cele doua sesiuni ale finalei

Judd Trump a reusit un start impresionant la turneul international organizat de catre McCann Bucharest si McCann/Thiess Events in cadrul circuitului mondial World Snooker. A sanctionat prompt greselile belgianului Luca Brecel, cel mai tanar jucator de pe tabloul de la Bucuresti, punand pe tabela break-uri de 101 si, respectiv, 118 puncte in primele doua jocuri ale meciului. Englezul a avut nevoie de trei vizite la masa pentru a duce scorul la 3-0, dupa cel mai lung joc al partidei (11 minute, 44 secunde). Apoi, Trump a pus punct meciului cu un break de 52 de puncte si un 4-0 categoric.

In ultimul meci din primul tur, Kyren Wilson a stavilit revenirea lui Mark Allen. ‘The Warrior’ a castigat primele doua jocuri, cu break-uri de 84 si 77 de puncte, ‘Pistolul’ a raspuns cu cel mai mare break al zilei – de 130 de puncte, insa nu a avut forta de a impinge meciul in decisiv. Englezul Kyren Wilson s-a impus, scor 4-2, in fata nord-irlandezului si il va intalni pentru un loc in semifinala pe Judd Trump.

Meciurile primei sesiuni din ziua a doua de la Romanian Snooker Masters s-au incheiat cu scor identic, 4-2. Galezul Ryan Day a revenit de la scorul de 1-2 in duelul cu englezul Barry Hawkins si, castigand trei jocuri la rand, s-a impus la capatul unui meci de o ora si 42 de minute. In primul meci disputat joi, John Higgins a preluat controlul in fata lui Anthony McGill in jocul al doilea, la scorul de 0-1, cu o inchidere de masa de 82 de puncte. Scotianul a fost aproape de a realiza primul break de peste o suta de puncte in jocul al treilea, insa o ratare i-a intrerupt parcursul dupa doar 94 de puncte. Cvadruplul campion mondial s-a impus cu 4-2, ducand scorul intalnirilor directe la 7-3

Rezultatele complete in primul tur la Romanian Snooker Masters (numele jucatorului, pozitia in clasamentul mondial, tara de origine)

Ryan Day (17, Tara Galilor) - John Higgins (5, Scotia) 4-1
Judd Trump (3, Anglia) – Kyren Wilson (14, Anglia)

Sambata, 17 martie - semifinale
Ali Carter (12, Anglia) - Stuart Bingham (11, Anglia)
Ryan Day (17, Tara Galilor) - Kyren Wilson (14, Anglia)

Biletele pentru sferturi pot fi achizitionate de la punctul de vanzare amenajat la Circul Metropolitan Bucuresti, iar preturile pentru ziua de vineri sunt cuprinse intre 60 lei (cat. II) si 240 lei (cat. VIP).

Turneul este dotat cu premii in valoare totala de 200.000 euro si asigura castigatorului un cec in valoare de 50.000 euro.