Scandal după Athletic Bilbao - Getafe! Inaki Williams s-a dezlănțuit după gesturile nesportive ale oaspeților. Atac la adresa antrenorului

Athletic Bilbao Getafe Inaki Williams Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 10:15
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 10:17

Athletic Bilbao și Getafe s-au duelat în etapa a șaptea din LaLiga, scor 2-2.

Scorul a fost deschis de gazde prin Berchiche, în minutul 6, însă în primul minut de prelungiri ale primei reprize Bilbao a rămas în inferioritate numerică, după ce Sancet a văzut cartonașul roșu. Alvarez a egalat pentru oaspeți, în minutul 51, din pasa lui Greenwood, însă Inaki Williams și-a dus din nou echipa în avantaj, 11 minute mai târziu. Getafe a egalat însă prin Latasa, în minutul 83.

Meciul a fost prelungit cu nouă minute, iar în al șaselea, antrenorul oaspeților, Jose Bordalas, a văzut cartonașul roșu după ce s-a luat la ceartă cu Inaki Williams. Starul lui Bilbao s-a înfuriat după ce l-a văzut pe un fotbalist de-ai lui Getafe, care pretindea că e accidentat, intrând în teren pentru a se pune pe jos, astfel încât să tragă de timp.

Inaki Williams a răbufnit la finalul meciului cu Getafe

Inaki Williams a vorbit la finalul meciului și a avut un mesaj dur, acuzând stilul de joc al lui Getafe, impus de antrenor. Jucătorul a precizat că toate echipele din LaLiga au probleme cu gruparea pregătită de Bordalas, care fragmentează jocul, în special în meciurile împotriva echipelor din vârful clasamentului.

„Nu îmi plac tragerile de timp în acest mod, am mers să îi spun asta lui Bordalas, e o chestie specifică lui. Toată lumea din LaLiga știe cine este și știm cum joacă echipa lui. E o rușine”, a declarat Inaki Williams după meci.

Antrenorul lui Getafe i-a răspuns lui Inaki Williams

Jose Bordalas a fost întrebat la conferința de presă de la finalul meciului despre declarațiile făcute de Inaki Williams și i-a răspuns fotbalistului de la Bilbao, spunând că a fost jignit de atacant.

„Ceea ce a spus despre mine Inaki Williams sunt cuvinte oportuniste și deplasate. Ce ar fi trebuit să spună sunt insultele pe care mi le-a adresat, care sunt foarte grave. Cartonașul roșu primit este injust, nu mai am nimic de adăugat. A fost un meci disputat, intens, împotriva unei echipe care se află într-un moment bun, cu niște fani incredibili. Meci complicat, însă am făcut o propunere îndrăzneață.

Echipa nu s-a închis. Mi-ar plăcea ca într-o zi să se vorbească despre asta, nu am fost o echipă arțăgoasă, am încercat să obținem victoria”, a declarat Bordalas conform marca.com

Meci-record pentru FC Barcelona cu Getafe

Barcelona a remizat cu Getafe în prima etapă din LaLiga, scor 0-0, la capătul unui meci controversat și tensionat. Partida disputată pe Cloiseum Alfonso Perez a doborât recordul de cel mai lung joc disputat în LaLiga conform OptaJose, cel puțin din sezonul 2007/08 până în prezent. Conform sursei citate, timpul total de joc a fost 115 minute și 54 de secunde, însă timpul efectiv a fost de doar 60 de minute și 49 de secunde.