VIDEO Nu s-a mai văzut așa ceva! Primul gol din istorie marcat de un jucător care a fost schimbat

Atletico Madrid Getafe LaLiga Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 08:47
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 08:47

Atletico Madrid și Getafe s-au duelat în etapa cu numărul 20 din LaLiga, scor 1-1.

Ambele goluri ale partidei s-au marcat în a doua repriză, după ce în prima parte, arbitrul Mateu Lahoz a acordat nu mai puțin de trei cartonașe galbene pentru jucătorii lui Getafe. Golul prin care s-a deschis scorul intră însă în istoria fotbalului.

Jucătorul trimis pe banca de rezerve a marcat

Meciul de pe Wanda Metropolitano a bifat o premieră istorică în fotbal, fiind prima dată când un jucător care a fost schimbat și se află pe banca de rezerve să fie autorul golului. În minutul 59:40, Lemar a șutat puternic, iar Angel Correa a profitat de moment pentru a înscrie.

Golul campionului mondial a fost anulat de Mateu Lahoz, iar la nici jumătate de minut, când pe tabelă arăta 60:15, argentinianul era scos din teren de Diego Simeone și înlocuit cu Yannick Carrasco. Faza golului era însă analizată în continuare în camera VAR.

În minutul 61:40, Mateu Lahoz a arătat centrul terenului, semn că reușita lui Correa, care se afla deja pe banca de rezerve și cu geaca pe el, fusese validată. Coechipierii au sărit spre bancă pentru a-și îmbrățișa colegul.

Getafe a egalat în minutul 83 prin Unal, din penalty.