VIDEO Victorie uriașă pentru Jaqueline Cristian! A bătut pe zgura de la Madrid o campioană de Roland Garros

Jaqueline Cristian Barbora Krejcikova Tenis WTA Romania WTA Madrid Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 19:24
Data actualizarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 19:40

Jaqueline Cristian a reușit una dintre victoriile carierei, în turneul WTA 1000 de la Madrid, ediția 2024.

Jaqueline Cristian (73 WTA) a semnat un rezultat extraordinar în competiția de o mie de puncte de la Madrid.

Sportiva din țara noastră a depășit-o în trei seturi pe Barbora Krejcikova (27 WTA) - fostă campioană a turneului de la Roland Garros, în urmă cu trei ani -, scor 2-6, 6-0, 6-2. Partida s-a întins pe durata a 127 de minute.

Jaqueline Cristian i-a administrat Barborei Krejickova un 6-0 urmat de un 6-2, în setul decisiv

• $59,415 este premiul pe care Jaqueline Cristian îl va încasa pentru calificarea în 16-imi la Madrid.
  • În ierarhia WTA LIVE, Jaqueline Cristian urcă după acest meci 6 locuri, până pe poziția 67.

Impresionant a fost modul în care Jaqueline Cristian a anulat avantajul de 1-0 la seturi procurat de cehoaică, în continuarea partidei românca cedând doar două game-uri.

În șaisprezecimile de finală, Jaqueline Cristian ar putea juca împotriva americancei Danielle Collins, care, în ultimul an al carierei sale, a reușit să câștige turneele WTA 1000, respectiv WTA 500 de la Miami și Charleston.

Jaqueline Cristian, la a patra victorie consecutivă pe zgura din Madrid

În urma acestui succes, Cristian a ajuns la un palmares care numără 14 victorii și 12 eșecuri, în sezonul 2024.

La Madrid, Jaqueline Cristian a legat patru victorii consecutive, dintre care două, în calificări. Mai devreme în această lună, Cristian a jucat sfert de finală în turneul WTA 500 de la Charleston.