Indignare în Spania: ce i-a spus arbitrul Mateu Lahoz unui jucător la vestiare, fără să știe că e înregistrat

Mateu Lahoz Getafe la liga Mallorca Spania
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 21:52
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 22:02

Cunoscutul arbitru Antonio Mateu Lahoz (45 de ani) se află în centrul unui imens scandal în Spania, după meciul dintre Getafe și Mallorca (scor 1-0), din etapa a 30-a din La Liga.

de Ionuț Axinescu

Partida de pe Estadio Coliseum Alfonso Pérez a fost una extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării. Datorită victoriei obținute prin golul lui Mayoral, din minutul 82, Getafe s-a îndepărtat de zona retrogradării, în timp ce trupa din Baleare rămâne pe unul dintre cele trei locuri care duc în Segunda Division.

Replica scandaloasă a lui Mateu Lahoz: „Îmi rămâi dator!”

Jocul a fost unul cu „peripeții” și decizii de arbitraj care i-au iritat pe cei de la Mallorca. În minutul 40, Lahoz l-a „iertat” de un cartonaș roșu pe Enes Unal, atacantul gazdelor. La pauză, microfoanele televiziunii spaniole au surprins o discuție scandaloasă între arbitru și fotbalistul turc.

„Îmi rămâi dator!”, i-a spus Mateu Lahoz lui Unal. Anterior, la faza din minutul 40, când jucătorul lui Getafe ar fi putut primi cartonaș roșu, Unal a fost auzit spunându-i centralului: „Nu mă da afară!”. Lahoz s-a conformat și i-a acordat doar „galben” turcului.

Faza din minutul 40 a devenit virală și pentru că Lahoz a acordat patru cartonașe galbene în decurs de o secundă. Alături de Unal, au fost avertizați și Sandro Ramirez (Getafe), Giovanni Gonzalez și Franco Russo (Mallorca).

„Aceasta e lumea lui Mateu Lahoz, noi doar trăim în ea”, a reacționat un suporter pe Twitter, după ce a văzut imaginile spectaculoase.

Comportamentul lui Lahoz, „intolerabil și inacceptabil”

Arbitrajul lui Lahoz a fost unul contestat de Mallorca și după pauză. În minutul 63, după ce a consultat VAR-ul, centralul din Valencia i-a dat al doilea „galben” și l-a eliminat pe Franco Russo, apoi a acordat o lovitură de la 11 metri pentru Getafe, ratată însă de Unal.

După joc și după apariția înregistrării cu Lahoz și Unal, clubul din Palma de Mallorca a reacționat vehement. „Considerăm inacceptabile aceste cuvinte. În plus, nu căutăm scuze, dar credem că nu a fost penalty acolo. E o decizie pe care nu o înțelegem. Așa cum nu înțelegem nici eliminarea lui Russo, care n-ar fi trebuit să primească primul cartonaș galben”, a comentat, indignat, Alfonso Diáz, președintele celor de la Mallorca.

La rândul lor, suporterii echipei din Baleare simt că sunt victimele unei „escrocherii” și susțin că Mateu Lahoz nu poate rămâne nepedepsit după tot ce s-a întâmplat în confruntarea cu Getafe. „E intolerabil ca arbitrul să-i zică unui jucător că i-a rămas dator. Lahoz trebuie să dea explicații publice”, transmit fanii celor de la Mallorca, într-un comunicat oficial.

„Unal, care s-a împrietenit la pauză cu Lahoz, îi mai spune acestuia și să acorde penalty și să-l elimine pe jucătorul de la Mallorca”, scrie un alt fan al insularilor, pe Twitter.

Nu e prima oară când cei de la Mallorca sunt profund nemulțumiți de prestațiile lui Mateu Lahoz. În etapa a 12-a din La Liga, când mallorquinii au remizat la Cadiz (1-1), centralul din Valencia a anulat eliminarea lui Iza Carcelén, de la gazde, tot după ce a consultat sistemul VAR.

Mallorca se află pe locul 18, cu 26 de puncte, cu două mai puține decât Cadiz, ocupanta primei poziții care asigură salvarea de la retrogradare. Etapa viitoare, insularii joacă acasă cu Atletico Madrid. Getafe, care în runda următoare va evolua în deplasare cu liderul Real Madrid, ocupă locul 14, cu 32 de puncte.