VIDEO Barcelona învinge Sevilla după un golazo al lui Pedri și urcă pe locul doi! Reacție virală a lui Xavi

Barcelona la liga Pedri Sevilla xavi Spania
Data publicarii: Luni 04 Aprilie 2022, 00:09
Data actualizarii: Luni 04 Aprilie 2022, 01:18

Barcelona a învins Sevilla, scor 1-0, în runda cu numărul 30 din La Liga.

Catalanii au dominat partida de pe Camp Nou și s-au impus la limită după un gol superb marcat de Pedri, în minutul 72.

Barcelona - Sevilla 1-0

Mijlocașul de 19 ani al Barcelonei a primit o pasă la marginea careului de la Ousmane Dembele, a fentat doi adversari și a șutat puternic în diagonală, fără șansă pentru goalkeeper-ul andaluzilor, Bono.

• 4 goluri a marcat Pedri în cele 19 meciuri din acest sezon, două dintre ele fiind reușite în La Liga

Pentru Xavi Hernandez a fost o adevărată explozie de bucurie, momentele de după golul lui Pedri fiind surprinse de o cameră independentă și postate imediat de cei de la Barcelona.

Barcelona a ajuns la nouă meciuri consecutive fără eșec în La Liga, dintre care opt victorii, iar trupa lui Xavi păstrează șanse la titlu.

• Barcelona: Ter Stegen - Alves, Araujo, Pique, Alba - Frenkie de Jong (74' Gavi), Busquets, Pedri - Dembele (90+1' Nico), Aubameyang (81' Depay), Torres
  • Sevilla: Bono - Navas (78' Montiel), Diego Carlos, Kounde, Rekik (82' Mir) - Rakitic, Gudelj (78' En Nesyri), Jordan - Lamela (67' Corona), Martial (82' Augustinsson), Ocampos

Gruparea de pe Camp Nou a urcat pe locul secund, cu 57 de puncte, la 12 lungimi în spatele liderului Real Madrid, însă Barcelona are un meci mai puțin disputat. La egalitate cu catalanii se află alte două formații, Atletico Madrid și Sevilla.

Pentru Barcelona urmează meciul cu Eintracht Frankfurt, din turul sferturilor de finală ale Europa League, care va fi transmis ÎN DIRECT pe Pro Arena și VOYO, joi, de la ora 22:00. Trei zile mai târziu, catalanii vor înfrunta penultima clasată Levante, în campionat.