FOTO Naționala de fotbal feminin a României, cu un pas mai aproape de EURO 2025
![Naționala de fotbal feminin a României, cu un pas mai aproape de EURO 2025 echipa nationala feminina euro 2025 Romania](https://res.sport.ro/assets/sport/2024/04/09/image_galleries/811298/nationala-de-fotbal-feminin-a-romaniei-cu-un-pas-mai-aproape-de-euro-2025_1_size6.jpg)
Naţionala României a învins echipa Kazahstanului cu scorul de 1-0, pe Stadionul Arcul de Triumf, în grupa C4 a preliminariilor Campionatului European de fotbal feminin din 2025.
Unicul gol al partidei a fost reuşit de Cristina Carp (68), cu o lovitură de cap, la centrarea trimisă de Ştefania Vătafu. România a dominat autoritar jocul şi şi-a creat mai multe ocazii de gol, având şi o bară, prin Teodora Meluţă (22).
Vineri, în meciul de debut în grupă, tricolorele au surclasat Armenia cu 5-0, în deplasare. În celălalt meci de marţi, Armenia a învins Bulgaria cu 3-2, în deplasare.
România conduce în grupă cu 6 puncte, urmată de Armenia, 3 puncte, Bulgaria, 3 puncte, Kazahstan, 0 puncte. România va înfrunta Bulgaria în următoarele partide, pe 31 mai acasă şi în data de 4 iunie în deplasare.
Criterii de calificare la EURO 2025
În calificări, similar cu parcursul din Liga Naţiunilor, echipele concurează în grupe a câte trei (Liga C) sau patru, cu şase meciuri programate în perioada aprilie-iulie 2024, fiecare echipă urmând a disputa un meci acasă şi unul în deplasare împotriva tuturor celorlalte adversare din grupa ei.
Primele două clasate din Liga A (locurile 1 şi 2) se vor califica direct la turneul final din iulie 2025, alăturându-se echipei gazdă, Elveţia (care va concura în Liga B, deşi calificarea sa automată este asigurată). Celelalte şapte locuri rămase vor fi decise în două runde de play-off, programate în octombrie şi noiembrie/decembrie.
Prima rundă a play-off-ului este împărţită în două trasee. Echipele care termină pe locurile 3-4 în Liga A vor întâlni cele cinci câştigătoare ale grupelor plus trei cel mai bine clasate locuri 2 din Liga C. Din cele 16 echipe, 8 avansează în următoarea rundă a play-off-ului. În celălalt traseu al primului tur, câştigătoarele celor patru grupe plus două cel mai bine clasate locuri doi din Liga B vor întâlni într-un joc de baraj colegele din aceeaşi ligă clasate pe următoarele locuri secunde plus cele patru echipe clasate pe locul trei. Din cele 12 echipe, 6 avansează în următoarea rundă a play-off-ului.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News