VIDEO EXCLUSIV Dorinel Munteanu s-a enervat, după ultimele rezultatele ale României: ”Strategie falimentară! Câți vor rămâne la națională?”

Dorinel Munteanu Federatia Romana de Fotbal Romania Nationala Dorinel Munteanu
Data publicarii: Sambata 19 Noiembrie 2022, 12:38
Data actualizarii: Sambata 19 Noiembrie 2022, 12:38

Dorinel Munteanu, internaționalul cu cele mai multe selecții în naționala României, a criticat în termeni duri strategia adoptată de staff-ul tehnic al echipei naționale pentru partidele amicale cu Slovenia și Moldova.

După eșecul cu Slovenia ”Neamțul” a spus lucrurilor pe nume. A catalogat strategia FRF drept ”falimentară” și a spus de ce sunt importante rezultatele în meciurile amicale.

Meciul amical de pe ”Cluj Arena”, terminat 1-2 în fața Sloveniei, a fost primul din această lună pentru ”tricolori”. Urmează partida cu Republica Moldova, duminică, la Chișinău (20:30, PRO ARENA și VOYO).

Dorinel Munteanu: ”Strategie falimentară! Așa văd eu lucrurile”

Trebuie să avem așteptări. Atât jocurile oficiale, cât și cele amicale, în speță jocul cu Slovenia, a fost nereușit. A fost o parte din joc reușită, a doua repriză, dar prima a fost extrem de slabă, poate cea mai slabă repriză de foarte mult timp. Deși am mai jucat parțial slab, dar în prima repriză să aibă adversarul șapte șuturi pe poartă și tu niciun șut... înseamnă că ai jucat foarte slab! Noi trebuie să ne concentrăm pe aceste jocuri, așa văd eu lucrurile. Important este cum le văd cei care conduc echipa națională.

Noi în fiecare joc al echipei naționale debutăm jucători. Debutând jucători, tu nu poți cristaliza un schelet de echipă, un grup, un lot. Aducând noi jucători la echipa națională, întrebarea mea este cât vor rămâne acești jucători la echipa națională? De promovat este ușor.

Este o întrebare la care doar staff-ul tehnic poate să răspundă. Este falimentară (n.r. - strategia) pentru că nu avem două jocuri, chiar amicale, să avem aceeași jucători. Nici în Liga Națiunilor nu am avut aceeași formă de echipă. Este foarte greu să pleci la un drum cu un grup de jucători pe care poți să te bazezi. De aceea am spus că noi nu avem cum să ne gândim la rezultate bune”, a spus Dorinel Munteanu, la emisiunea Ora Exactă în Sport.

VIDEO - Dorinel Munteanu, la emisiunea Ora Exactă în Sport

m

România - Slovenia 1-2

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)

Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.

VIDEO - Rezumatul meciului România - Slovenia 1-2